top of page

Puronun Kraliçeleri - Smoqueens

08.03.2019

Smoqueens - ben Puronun Kraliçeleri olarak çevirmeyi uygun buldum - yaklaşık üç sene önce Amsterdam'da, Iris Hols, tarafından kurulan bir Kadın Puro Kulübü. Amaçları, kadınların da keyifle puro tüttürebilecekleri keyifli ve bol sohbetli(yada dedikodulu) bir ortam oluşturabilmek. Kendileri de puro sektöründen ve Kraliçeler Kulübü kurucusu olan Iris ile, 2017 yılında, Dünya Puro Tüttürme Şampiyonası finali için gittiğim Split'de tanışmıştık. Bugün de Dünya Kadınlar Günü'nde puro üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Amsterdam'da P.G.C. Hajenius'da Baş Tütün Harmancısı olarak çalışan Iris, puroya babası sebebiyle başladığını anlattı. Babasının bir keyif adamı olduğunu, şaraba ve peynire çok düşkün olduğundan bahsetti. Bu sebepten evde her zaman, aromatik bir koku olurdu ve bunların içinde bu aromaları kafama yazarak büyüdüm diye ekledi. İlk zamanlar, puronun dumanından rahatsız olsa da, sonradan ilk babasından gizli olarak, sonraları da beraber tüttürmeye başlamış. Bugün puroyu, sadece dumanı çekip, üflemek olarak değil, tamamen zamanı, keyife döndüren bir araç olarak görüyormuş.

Puro dışında, fotoğraf çekmeyi, kısa filmler yapmayı ve elbise tasarlamayı sevdiğinden bahsediyor Iris ve "Her alanda yaratıcı olmaya çalışıyorum ve bu yaratıcılıkla insanları motive etmek hoşuma gidiyor." diyor.

Peki, en çok kadınlarla mı, yoksa erkeklerle mi tüttürmeyi seviyorsun, diye soruyorum Iris'e. "Beraber keyifli vakit geçirip, sohbet edebildikten sonra, ikisi ile de tüttürmekten zevk alıyorum" diyor. Lakin, hala, kendisini puro tüttürürken gören erkeklerin, şaşkın ördek gibi baktıklarını ama genelde olumlu yaklaştıklarından bahsediyor. 

Iris3.PNG
Iris4.PNG
Iris2.PNG
Iris.PNG

Şu anda en sık tüttürdüğü puronun Bespoke Daughters of The Wind olduğunu, onu da genelde kokteyl eşliğinde tüttürdüğünü söyleyen Iris, aynı zamanda tüttürürken Cigar Journal, El Gusto ve Cigar Aficionada gibi dergileri okuyarak bilgisini tazeliyormuş. Bu ritüeli de şu anda en keyifle, Amsterdam'daki Hotel 27'in puro lounge'ında gerçekleştiriyormuş. "Keyfime ve zamanıma göre, ayda bazen 2 bazen 20 puro içiyorum. Yeni puro deneyeceğim zaman da mutlaka bilen bir satıcıdan fikir alıyorum. Ben kendim de satışta olduğum için, bilgili satıcı tavsiyesinin ne kadar değerli olduğunun farkındayım". diyor. Puro kültürününde en güzel yanlarından birinin, bu bilgi alışverişi olduğunu ve bu bilgi alış verişini yaparken, beraber tüttürmenin verdiği keyifden dem vuruyor Iris. "Bu kadar zaman bu sektörde kalmamın başlıca sebeplerinden biri de bu" diye ekliyor.

Peki işin gereği çok seyahat edip etmediğini soruyorum. "İş için gezilerim oluyor ama tatil için bile bir yerlere gitsem bile, ki her sene gitmediğim bir ülkeye gitmek gibi bir hedefim var, oralardaki puro dükkanlarına ve loungelara gidip mutlaka kıyaslama yapıyorum" şeklinde cevaplıyor.

Sohbeti bitirmeden önce son olarak, Küba ve yeni dünya puroları arasındaki tercihini öğrenmek istiyorum. Küba purolarının gerçek ve çok önemli bir tarihi olduğundan, fakat günümüzde, kalite kontrol sıkıntıları ve yaprakların yeteri kadar yıllandırılmaması sebebiyle, eski günlerini aratır durumda olduğunun altını çiziyor. Bununla beraber, yeni dünya purolarının harmanlarının sınırsızlığını ve çeşitliliğini sevdiğini belirtiyor.

Iris'e ayırdığı vakit için teşekkür ediyorum ve yakın zamanda diğer Kraliçeler Naomi Bruinenberg ve Shannon van den Berg ile de röportaj sözü alıyorum. 

Bütün SOTL'lerin ve diğer kadınların, Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!!!

Keyifli tüttürmeler...

bottom of page