top of page

Çinliler geliyoooorr..!

 

Çocuk olarak Çin ve Çinlliler ile ilk karşılaşmamız tahmin ediyorum, ilk Türk devletlerinden olan Hun Devleti’yle uzun yıllar süren savaşlar sebebiyle Çin Seddi gibi devasa bir yapıyı yapmak zorunda kalmaları bilgisi neticesinde olmuştur. Tabii ki o zamanlardan, dünya ekonomisine bu kadar hakim olabilecekleri ve bankalarından tutun ürettiklerine kadar hayatımızın bu kadar içine gireceklerini tahmin edemezdik. Neyse ki bu başka bir konu...

 

Çin ve Çin kültürü uzun yıllar, komunist olmaları sebebiyle de dünya kültüründen daha kopuk kalmış olsa da, bugün sahip oldukları kudret sebebiyle oldukça popüler. Öyle ki, Davidoff 2012 senesinden beri Çin Yeni Yılı’na özel Limited Edition puro serisi çıkartıyor. Aynı zamanda bunu çakmak, kül tablası gibi aksesuarlarla da tamamlıyor.

 

Bahar Festivali olarak da adlandırılan Çin Yeni Yılı, her sene Ocak sonu, Şubat başı gibi kutlanmaya başlıyor ve iki hafta sürüyor. Lunar(Ay-Güneş) takvime göre hesaplanan ve 12 tane hayvan isimlerinden oluşan yıllara göre 2015 Şubat’ında At yılından çıkıp Koyun/Keçi/Koç yılı’na giriş yapıyor olacağız. İlginç bir şekilde hemen hemen bütün kaynaklar bu üç hayvanı da belirtiyorlar. Davidoff ise koyunu seçmeyi uygun bulmuş.

 

Yukarıda bahsettiğim geleneğini devam ettiren Davidoff da bu sefer Koyun Yılı Özel Seri purosunu piyasaya sürüyor. 6,25inch(15,8cm) ve 54 yüzük kalınlığında, Belicoso vitolasında çıkan bu ürünün üretimi 3000 kutu ile sınırlı olacak. Adet başına USD35.-(yaklaşık 80 lira) fiyat biçilen purolar, 8’li kutular halinde satılacak ve kutu fiyatı USD 280.-(yaklaşık 650 lira) olacak. Sargı yaprağı Ekuador Habano, bağlayıcı yaprakları Dominik Yamasa ve dolgusu Dominik olan bu puro, Davidoff tarafından orta gövdeli olarak sınıflandırılıyor.

 

İlk sunumu 8 Kasım’da Davidoff’un Las Vegas Mandalay Bay Hotel’deki lokalinde yapıldı bile. Bunu Kasım ortalarına doğru New York Madison Avenue’deki dükkanında ikinci bir sunum takip edecek ve ürün Aralık ayında geniş kapsamlı olarak raflarda yerini almaya başlayacak.


Bu tarihten itibaren artık nerede ve nasıl olursa bir kutu elde etmeye bakın derim, çünkü eminim geçmiş senelerdeki sınırlı üretimler gibi kısa sürede tükenecektir.

bottom of page