top of page

İmparator gibi tüttürmek için...

 

Bu makalemde, gerçekten beni fazlasıyla etkileyen, ve okurken eminim sizi de fazlasıyla etkileyecek olan bir aksesuar hakkında bilgi paylaşacağım; Imperiali Geneve Humidor. 

 

Imperiali Geneve, David Pasciuto ve Stéphane Nazzal adında - kendi deyimleriyle - fizik kanunlarına karşı gelerek, yapılamayacağı yapmak, ulaşılamayacağa ulaşmak için kurulmuş bir marka. Bu amaç doğrultusunda firma, kısa bir süre önce, 3500'den fazla mekanik parça kullanarak - evet, yanlış duymadınız, 3500 - biz puro düşkünlerinin olmazsa olmazı, bir humidor imal etti, ve ismini Emperador koydu. Açıkçası, birazdan detaylarından bahsedeceğim bu humidorun, başka bir isim altında piyasaya sürüldüğünü tahmin edemiyorum. 

 

Humidor, ilk bakışta inanılmaz şık bir görünüme sahip. İsviçre saat teknolojisi kullanılarak üretilen saat, her daim dakik bir şekilde sizi zamandan haberdar ediyor. Humidora yaklaştığınızda, humidoru hemen açabileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Öncelikle humidor sahibinin, kapak üzerindeki IMPERIALI yazısının harflerini kullanarak oluşturduğu ve harflere dokunarak girebildiği, şifreyi biliyor olmanız lazım. Şifreyi girmeniz ile birlikte, hem artık değerli purolara ulaşabiliyorsunuz, hem de evvelinde görünmez olan bir LCD ekran beliriyor.

 

Bu noktadan itibaren humidorun, kendinizi gerçekten imparator gibi hissettiren özelliklerine tanık oluyorsunuz. 24k altın kaplı ve humidor ile birlikte gelen 24 adet purodan birini seçmeden evvel, purolarınızın ve humidorunuzun durumunu 3 adet farklı göstergeden kontrol edebiliyorsunuz. Göstergeler tahmin edebileceğiniz gibi, nem ve ısı(tek göstergede), humidorun içindeki puro adeti ve humidorun güç seviyesini gösteriyor. İlginçtir ki, Emperador, nem ve ısı düzenlemesi için hiçbir şekilde su yada başka bir müdaheleye gerek duymuyor. İşin sırrı da burada zaten. Humidor kendi kendini, her daim, isteğe bağlı 16-18 derece arası ve %70 nem oranında sabit tutuyor.

 

Puronuzu seçtiniz ve tüttürmek için hazırlıklara geçtiniz. Emperador, kesicisi, yada tercihen punch'ı, masaüstü çakmağı ve kül tablası ile birlikte geliyor. Hepsi birbirinden şık ve kullanışlı. Kesimi giyotin yada 3 farklı ebatta punch'ı ile gerçekleştiriyorsunuz. Kesim işlemi, bu humidorun en önemli özelliklerinden biri, çünkü giyotinin, puronuzun tam neresinden kesmek istediğini lazer ile belirliyorsunuz ve sonrasında kesim kendiliğinden kusursuz bir şekilde gerçekleşiyor.

 

Kesim sonrası puronuzu, humidora özel, 3 alev uçlu jet masaüstü çakmağı ile yakıyorsunuz ve tüttürmeye geçiyorsunuz ve zamanı geldiğinde külünü yine Emperador'a özel kül tablasına bırakıyorsunuz.

 

Şimdi gelelim en önemli hususlardan birine, fiyatı... İyi bir humidor, malumumuz zaten ucuz bir aksesuar değil. İşin içine bir de bu kadar teferruat girince, varın fiyatı siz düşünün. Ben en azından yardımcı olmak adına, İsviçre Frangı cinsinden, altı haneli bir fiyatı olduğunu söyleyeyim. Şaşırmayın, makalenin başlığını boşuna, İmparator gibi tüttürmek için... diye seçmedim.

 

Keyifli tüttürmeler...

 

 

bottom of page