Honduras

 

Bir diğer tütün ülkesi, Nikaragua'ya komşu olan, ve Küba'ya olan ambargo sonrası, tütün yetiştiriciliğinin devlet tarafından teşvik edildiği Honduras. Maalesef, yetersiz alt yapısı, bu teşviğin etkisini kısıtlasa da, yine de başlarda, komşu Nikaragua'ya göre daha avantajlı kılmıştır.

 

İspanyol kolonisi olduğu zamanlardan beri, tütün üretimi ve tüketimi bulunan ülkenin puro başkenti, El Paraiso bölgesindeki Danli. Danli dışında, puro tütünü yetiştirilen başlıca yerler, Jamastran ve Talanga Vadisi bölgeleri. Talanga bölgesi oldukça rüzgarlı olduğu için, burada ekinlerin etrafı, rüzgarı engellemek için çadırlarla örtülüyor.

 

Bu ülke tütünü, sertlik ve lezzet olarak Ekvador ve Nikaragua tütünlerinin arasında bir özelliğe sahip. Biraz toprağımsı ama aynı zamanda da baharatlı bir tadı var. Yetiştirilen tütünlerin orijinini, yine ağırlıklı Küba criollo ve corojo oluşturuyor. Bunun yanında, oldukça kaliteli Connecticut Shade sargı yaprakları da yetiştirilmekte ve hatta bazen Honduran Shade olarak adlandırılmakta.

 

Başlıca üreticilerden Eiroa Ailesi, halen orijinal Küba Corojo tohumundan, Camacho marka purolarda kullanılan Corojo tütününü yetiştiriyor. Hastalığa çok yatkın olan bu saf tür, Honduras'da, Küba'da olduğundan daha sağlıklı ve dirayetli yetiştirmeye olanak sağladığı için, Küba'da artık kullanılmamasına rağmen, burada halen yetiştirilmekte.

 

Ülkede, hem gölgede(sargı yaprakları için), hem güneş altında(dolgu ve bağlayıcı yaprakları için) kaliteli, aromatik ve sert tütünler rahatça yetiştiriliyor. Maalesef bu zamana kadar farklı yerlerde olabilecekken, ülkenin alt yapı eksiklikleri Honduras'ın biraz önünü kesmiş gibi duruyor.

 

Yine de benim de tavsiye edebileceğim bir tütün türü.

 

Keyifli tüttürmeler...

 

 

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

el Lector'de hiçbir şekilde tütün ve/veya tütün mamüllerinin satışı yapılmamaktadır. Sitedeki makaleler ve bilgiler tamamen şahsi deneyimler ve tatbikler ışığında, herhangi bir tütün ve/veya tütün mamülü yada diğer aksesuarlar yada mekanlar için reklam yada sair ticari amaç güdülmeden paylaşılan bilgilerdir. Verilen bilgiler bağlayıcılığı olmayan tavsiyeler olup, deneme riski tamamen okuyucuya aittir. Puronuza, humidorunuza yada diğer herhangi bir aksesuarınıza gelebilecek zararlardan el Lector sitesi yada sitenin diğer unsurları, forum ve/veya yazarları sorumlu tutulamaz.

 

İzinsiz site içeriği kullanılması yasaktır.  

 

© 2020 by el Lector

  • Instagram App simgesi
  • Facebook App Icon
  • Wix Twitter page
  • YouTube Social  Icon