Puro Mataraları

16.03.2020

Matara, TDK sözlük anlamıyla, taşınabilir su kabı demek, biz bunu su yerine sıvı kabı olarak da değiştirebiliriz. Zira bahsedeceğimiz mataralarda su taşımak daha nadir görünen bir durum. Sıv kabı demişken, puro matarası nasıl oluyor, diye de düşünüyor olabilirsiniz. Hali hazırda piyasada bulunan ve purosunu alkollü yada alkolsüz içkilerle eşleştirerek tüttürmek isteyenlere yönelik bazı ürünleri aklınıza getirince, puro matarası biraz daha anlam kazanıyor.

Puronun sıklıkla konyak, viski, rom gibi alkollü içeceklerle eşleştirildiğini göz önünde bulundurarak, bilindik yada bilinmedik birçok matara üreticisi, bu iki seveni ayırmamak adına, ucuz yada pahalı sayılabilecek farklı şekilde ürünlerle karşımıza çıkıyorlar.

Yakın zamanda, belli ki geçen yazdan beri ortalarda olan ama benim kaçırdığım bir ürüne denk geldim. Davidoff Discovery Matara(Flask). İlk bakışta alışılagelmiş diğer matalardan pek farklı durmayan bu mataranın özelliğini, elinize alıp biraz kurcaladıktan sonra keşfediyorsunuz. Mataranın ortası, çevresindeki sabit çerçevenin içinde dönerek, sağında ve solunda, iki adet puro koyabileceğiniz delik açıyor. Böylelikle hem viskinizi, konyağınız, romunuzu, hem de aynı anda ebatları toro vitolasına kadar olan purolarınızı taşıyabiliyorsunuz. Mataranın fiyatı yurdışında USD 100.- civarında.

Davidoff Puro Matara
Purolu Matara
Purolu Matara 2

Davidoff Discovery Flask, tek renge sahip. Eğer renginden yada fiyatından dolayı tercih etmediyseniz, internette aynı görevi gören farklı modeller de mevcut. Amazon'dan sipariş verebileceğiniz bu ürünlerin fiyatları ise Davidoff'un fiyatının oldukça altında. 

Puro Matara 2li.jpg
Matara Tekli.jpg

Özellikle, atıcılık, av yada günübirlik kamp aktiviteleri için uygun sayılabilecek bu aksesuarların, nemlendirici yeri olmaması, taşıyabileceğiniz puroların ebatlarının fazla kısıtlı olması ve genellikle çelik olmaları nedeniyle cebinizde taşımanın vereceği zorluklar ve çanta gereksinimi, sayılabilecek dezavantajları arasında. Fakat ben bu zamana kadar hiç bir puro sevdalısının yeni bir aksesuar hayır dediğini görmedim.

Keyifli tüttürmeler...

 

 

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

el Lector'de hiçbir şekilde tütün ve/veya tütün mamüllerinin satışı yapılmamaktadır. Sitedeki makaleler ve bilgiler tamamen şahsi deneyimler ve tatbikler ışığında, herhangi bir tütün ve/veya tütün mamülü yada diğer aksesuarlar yada mekanlar için reklam yada sair ticari amaç güdülmeden paylaşılan bilgilerdir. Verilen bilgiler bağlayıcılığı olmayan tavsiyeler olup, deneme riski tamamen okuyucuya aittir. Puronuza, humidorunuza yada diğer herhangi bir aksesuarınıza gelebilecek zararlardan el Lector sitesi yada sitenin diğer unsurları, forum ve/veya yazarları sorumlu tutulamaz.

 

İzinsiz site içeriği kullanılması yasaktır.  

 

© 2020 by el Lector

  • Instagram App simgesi
  • Facebook App Icon
  • Wix Twitter page
  • YouTube Social  Icon