top of page

Hepimiz MacGyver'ız

90'larda çocukluk yada gençlik yıllarını geçiren herkes eminim meşhur dizi MacGyver'ı hatırlıyordur. Başrolünü Richard Dean Anderson'ın oynadığı dizi, her bölüm sonunda hepimize, neredeyse sadece bir İsviçre çakısı kullanarak yoktan bir tank yada uçak inşa edebileceğimiz izlenimini yaratan türdendi. Hangi birimiz o yıllarda Richard abi'ye özenerek tellerden, kablolardan, çeşitli parçalardan bomba yada farklı cihazlar üretmedik ki.


Ben de bu sefer sizlere, MacGyver ruhuna yakışır bir şekilde yoktan nasıl bir humidor elde edeceğinizi anlatmaya karar verdim. İnternette forumlarda, özellikle tüttürmeye yeni başlayan ve en baştan bir humidora fazlaca para dökmek istemeyenlerin soruşturduğu ve araştırdığı bir konu bu. Birkaç farklı kaynaktan kendimce derlediğim bilgileri, blogu takip eden ve sormuş olan takipçiler için paylaşmak istiyorum.


Her ne kadar gerçek bir humidor hem dekoratif anlamda, hem de puronuzu saklama anlamında en doğru seçenek olsa da, neticede o da aslında sadece bir kutu. Tek farkı içindeki purolarınız için uygun özellikteki havayı sağlamaları ve sabit tutabilmeleri. Yani biz kendimize bir humidor inşa ederken, baz alacağımız nokta bu. Dolayısıyla, ilk adım olarak seçeceğimiz kutumuzun, yeni, temiz, herhangi bir koku vermeyen yada kokudan etkilenmeyen, nem görünce bozulmayan ve içindeki havayı dışarıdaki hava ile çok fazla karıştırmayan bir kutu olması önemli. Kutumuz cam, akrilik yada plastik olabilir.

 

Kullanabileceğiniz kutulara örnek: Saklama kabı yada portatif buzdolabı

Kutumuzu seçtikten sonra geriye, bize içindeki uygun şartları, özellikle de uygun nem oranını (69-71%) sağlayacak düzeneği kurmak kalıyor. Yine piyasadaki malzemelerden yola çıkarak seçeneklerimize bakacak olursak, ilk ve en basit olarak karşımıza sünger ve benzeri malzemeler çıkıyor. Bu temiz ve yeni olmak şartıyla en basit doğal sünger olabilirken, genellikle çiçekçilerde kullanılan, yeşil renkli, daha sıkı bir dokuya sahip, daha fazla su emebilen ve fazla akıtmayan yapay süngerler de olabilir. Önemli bir nokta, süngerlerin pasif ve tek yönlü nemlendirme yaptıkları olacaktır ve 6-12 ay gibi bir süreyle süngerlerimizin yenilenmeleri gerekecektir. 


İkinci seçenek olarak, bugünlerde puro aksesuar dükkanlarında oldukça sık karşımıza çıkan kristal jel nemlendiriciler var. Saf su yada özel solüsyonlarla da kullanılabilen bu jeller, süngerlere nazaran daha uzun süre sabit nem oranı sağlayabilmekteler.  Bu da onları daha güvenilir ve bakımı rahat bir seçenek olarak görmemizi sağlıyor. Kristaller tek tek gözükmeye başladıklarında tekrar su yada solüsyon doldurulması gerekir. 1-2 yıl gibi bir kullanım süreleri olan kristalleri, bu süre geçtikten sonra işlevlerini yavaş yavaş kaybedecekleri için yenilemek doğru olacaktır. Xikar, Cigar Caddy gibi markalardan bunları temin etmek mümkün.


Bir diğer seçenek, silika jelden imal edilen küçük nem topçukları. Tabii ki ayrı olarak satılıyorlar fakat ne olduklarını anlamak açısından, bunları yeni aldığımız herhangi bir ürünün içinden kağıt kesecikler içinde çıkan ufak ufak topçuklar olarak hatırlayabiliriz. 3-4 sene gibi kullanım ömrü olan bu topçuklar pasif ve iki yönlü nemlendirme yapıyorlar. Yani, nem verebildikleri gibi, fazla istenmeyen nemi de bünyelerine geri emebiliyorlar. Tabii bunları kullanırken dikkat etmemiz gereken, kutumuzun boyuna göre sayılarını ayarlamak. Bu miktarı, takribi her 140 santimetreküplük bir kutu(humidor) için 455gr silika jel topçuk olarak alabilirsiniz. Topçuklar ne zaman matlaşmaya başlarsa, o zaman saf su doldurma zamanınız geldi demektir.

 

Başka bir seçenek olarak da, ben yukarıdakilerle uğraşamam diyorsanız ve Boveda bulma gibi bir imkanınız varsa, tercih ettiğiniz nem oranına göre bir Boveda seçer, kutunuza yerleştirebilirsiniz. 


Boveda hariç, yukarıdaki bütün yöntemler için saf su dışında su kullanmamak gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isterim. 


Son adım olarak da sürekli takibi yapabilmeniz için yeni humidorunuzun içinde bir higrometre olması gerekiyor. Dijital yada analog olarak iki seçeneğiniz olan bu cihazların, kullanmadan evvel mutlaka kalibre edildiğinden emin olmanız gerekiyor. Nasıl yapılacağınız düşünenler, bu konu hakkında yazdığım evvelki makaleye bir göz atabilirler.

 

 


Yukarıdaki detaylara dikkat ederek hemen hemen istediğiniz zaman ve yerde kendi basit humidorunuzu MacGyver ruhuyla kurabilirsiniz. Sürekli kullanmasanız bile sizi ve purolarınızı belli bir süre mutlaka idare edecektir. 

 

bottom of page