top of page

İnce  Detaylarla HENK Aksesuarları

01.03.2020

Seyahat ederken yada günü birlik bir kaçamak bile yaparkan, puro sevdalılarının en büyük dertlerinden biridir, puroları zarar görmeden, uygun şartlar altında nasıl taşıyabilirim ki, hem tüttürürken keyif alayım, hem de döndüğümde eğer tüttürmediğim purom kaldıysa, humidoruma zarar görmemiş ve nemini kaybetmemiş şekilde geri koyabileyim. Aslında, piyasada hali hazırda bu işe yarayacak, birbirinden farklı model ve ebatlarda aksesuarlar mevcut. Fakat, hepsi olmasa da özellikle çoğunu kullanırken, bazı detay ihtiyaçların, tasarı ve imalat sırasında gözardı edildiğini görebiliriz. En basitinden, nemlendiriciyi nereye koyacağım, kesicimi ve çakmağımı purolarımla aynı yere sığdırabilir miyim vs., aklımıza gelen bazı ihtiyaçlardan.

Inovativ yaklaşımı ile HENK tam da bu noktada bize kolaylık sağlayan aksesuarlarıyla karşımıza çıkıyor. HENK, aslında bir çanta ve bavul markası. Çanta ve bavulların kurşun geçirmezlik, gizli silah bölmesi vs. gibi özellikleri ve fiyatı nedeniyle müşterileri arasında genelde şeyhler ve prensler var. Fakat, HENK'in sahibi  ve 40 yılı aşkın bir puro sevdalısı olan Heiko Poerz, bu sevdası nedeniyle, bizi, bizden biri gibi anlayarak puro aksesuarlarına da yönelmiş. Birkaç sene evvel ilk tanıştığım zaman, daha ilk puro kılıflarının prototiplerini gösterirken, şimdi muhteşem bir ürün gamına sahip. 

Bunlardan ilk tanıtmak istediğim de The Minibone(Mini Kemik). Minisi varsa, büyüğü yok mu, diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Merak etmeyin ona da sıra gelecek. The Minibone, HENK'in en son piyasaya sürdüğü bir puro çantası, kılıfı, kutusu, artık nasıl adlandırmak isterseniz. Çevir-aç bir kapağa sahip ve 16,8  x 6,6 x 6,6cm  ebatlarında olan Minibone, içerisinde 55x15cm büyüklüğündeki purolara kadar 2 adet puro barındırabiliyor. Kutunun önemli detaylarına gelirsek. Kutunun bir bölümü, keser ve çakmak için ayrılmış. Aynı zamanda, bu bölümün hemen yanında, kredi kartlarınızı ve paranızı sıkıştırabileceğiniz bir bölüm daha mevcut. En önemli ve güzel özelleklerinden biri ise, kutunun Boveda için kendine özel haznesi olması. Kutunun gövdesi aynı zamanda, üzerindeki çentik ile puro standı olarak kullanılabiliyor. Kapaktaki ip ile bisiklete binerken, kampa giderken, plajda vs. kutunun rahatlıkla istediğiniz yere asılmasına olanak tanıyor. Desen ve isimleri seçerek kişiselleştirebileceğiniz Minibone, dayanıklı yapısıyla da, ne purolarınıza, ne de diğer aksesuarlarınıza zarar gelmesine izin veriyor. Boyuna göre, işlevi bol bir aksesuar.

MiniBone
Mini Bone İçerik
Heiko Poerz
Mini Bone Stand

Gelelim, Minibone'un ağabeyi The Cigarbone'a. Küçük kardeşinden evvel piyasaya çıkan Cigarbone'un özellikleri, biraz daha farklı. Bir kere 2 değil 6 puro taşıyabiliyor. İki farklı ebatta sipariş verebiliyorsunuz, Deluxe ve RT(Robusto Toro), 20 (17 RT) x 9 x 7,5 cm. Bir diğer farklı özelliği ise, puro haznelerini kutudan çıkartabiliyorsunuz ve her ikisinin kendine ait ayrı kapaklarıyla kapatarak yanınıza alabiliryorsunuz. Her iki 3'lü hazne de, yine Boveda zarfları koyabileceğiniz ufak kesitlere sahip. Cigarbone'ın alt haznesi de ayrılıp küllük görevi görebiliyor, yada içine farklı şeyler koyabilirsiniz. Yine gövdesi puro standı olarak kullanılabilir. Minibone'da olduğu gibi, çakmak ve keser için yeterli büyüklükte bir hazne de puro bölmelerinin ortasında mevcut.

Bone Ebatlar
Bone Ayrı Puro Kılıf
Bone Kesit
Bone

HENK'in son olarak tanıtmak istediğim diğer iki ürünü ise, daha alışılagelmiş ve farklı benzerleri olan taşıma çantaları, Stogiebag ve Carbon Cigar Tank. Dediğim gibi ikisinin de benzerleri mevcut ama yine ikisinin de piyasadakilerden ayrılan ufak detayları mevcut. Stogiebag 215 x 60 x 60 mm ebatlarıyla ve çıkartılabilen rafıyla  20cm'lik 6 puro taşıyabiliyor. Rafların alt kısmında yine Boveda zarfları için yerler düşünülmüş. Kapağın iç kısmına makas, çakmak gibi aksesuarları koyabiliyorsunuz. Purolarınıza zarar vermesini diye de kapak ile purolar arasında yumuşak bir kapakçık daha mevcut. Kompakt ama detaylı yapısıyla benzerlerinden kendini ayırıyor. Bir diğeri ise, karbon puro kılıfı. Bu kılıf da, her ne kadar diğer karbon kılıflara benziyorsa da, kapağının üzerindeki Boveda zarf yeri ile hoş bir detaya sahip.

Stogiebag Açık.jpg
Stogiebag_Parçalar.jpg
Stogiebag Çeşit.jpg
Karbon Puro Kılıfı Boveda.png

HENK'in asıl işinin puro aksesuaları olmamasına rağmen, ürünler hem çok kaliteli, hem de detaylı. Bu arada hepsinin Almanya'da patentli ve el yapımı olduğunun da altını çizeyim. Bugün büyük markaların bile uzak doğuda üretim yaptığı günlerde, fiyata katkısı negatif de olsa, Avrupa'da üretilmesi hoş bir detay.

Keyifli tüttürmeler...

bottom of page