top of page

Haydi Tatile..!

Malum önümüz bayram, tatile çıkıp biraz kafa dinlemek için yine iyi bir fırsat. Ben de onun için bugün, tatilde purolarımızı uygun şartlarda nasıl taşıyabiliriz biraz bahsetmek istedim. Bir taşla iki kuş vurmak olsun diye de, konuyla ilintili yeni aldığım bir üründen de bahsedeceğim. 

 

 

 

 

Tatile çıktığımızda, elimizi purolarımız açısından en rahatlatacak olan aksesuar tabii ki bir seyahat humidoru. Piyasada farklı ebatlarda, farklı özelliklerde bir sürü humidor bulunuyor. Bunlara birazdan değineceğim. Onun için önce seyahat humidoru demişken, yeni aldığım H.Upmann Robusto'lardan bahsedeyim, çünkü bu Robusto, H.Upmann'a özel, beyaz kadife kılıfında, üzerinde logosu bulunan, altılı kahverengi deri bir seyahat humidoru içinde geliyor. Oldukça kullanışlı olduğunu söyleyebileceğim bir ürün. Her ne kadar içinde gelen Robusto'lar 50x4.9'' ebatında olsa da, siz 4.9''(12.4cm) boyunu geçmeyecek 52 yada 54 yüzük kalınlığında olan farklı bir Robusto yada daha ufak vitola puroları taşıyabilirsiniz. Purolarınız zarar görmesin diye, içi ahşap olan humidorun sediri çok güzel zımparalanmış ve görüldüğü gibi kapak kısmının içi süngerle kaplanmış. Puroların taze kalması için de alt fermuarlı kısımda yine sünger bir yatağın içine oturtulmuş nemlendirici cihaz mevcut. Etrafının sünger olması, olası bir su sızıntısına karşı puroları koruması açısından önemli. Suyu fazla doldurmadığınız sürece bu humidoru yatay da rahatça taşıyabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şimdi genel olarak seyahat humidorlarına geri dönersek, dediğim gibi farklı ebatlarda ve malzemelerden üretilmiş, zevkinize göre seçebileceğiniz humidorlar mevcut. Son zamanlarda özellikle fiyat, rahatlık ve dayanıklılık açısından öne çıkan ABS plastikten üretilen seyahat humidorları revaçta. Xikar Travel Humidor yada Cigar Caddy bunlara güzel örnekler. Bu humidorlar, Davidoff ve St. Dupont gibi dışı deri yada ahşap, içi sedir olan şık ve alımlı ağır abilerine nazaran hava ve su geçirmeyen dayanıklı yapılarıyla her tarz seyahatte yanınızda rahatlıkla taşıyabileceğiniz humidorlar. Bu plastik humidorların içi genellikle puro yataklı süngerlerle kaplı. Bu süngerler nemli havanın sirkülasyonunu sağlarken, aynı zamanda purolarınızın kayarak bozulmasını, yırtılmasını yada ezilerek zarar görmesini engelliyor. Ayrıca su geçirmez yapıları plaj yada tekne seyahatlerinde purolarınızın ıslanmadan yada tuzlanmadan korunmalarını sağlıyor. İçlerinde yine nem vermesi için nemlendirici cihazlar mevcut. Fakat ben bunları kullanmak yerine her sünger arasına bir Boveda koymanızı tavsiye ederim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ahşap yada deri seyahat humidorlarının da kendilerine göre bir ağırlığı ve albenisi var. Tabii ki bu da fiyatlarına yansıyor. Xikar gibi en kaliteli plastik humidorlar bile USD 100.- civarında satışa sunulurken, St. Dupont ve Davidoff gibi markaların humidorları bu fiyatın çok çok üzerinde seyretmekte. Seçiminiz hangisinden yana olursa olsun, ileriki seyahatlarınız için bir tane humidor almanızı, puro zevkinizi kesintisiz ve tadında sürebilmeniz için, mutlaka tavsiye edebilirim.

 

 

 

Bu arada, bayrama vakit az, aynı zamanda şu anda bir humidora para vermek istemiyorum, derseniz de forum kısmında sizler için ufak bir öneride bulundum. Siz de foruma üye olup, diğer üyelerle seyahatiniz için ne gibi hazırlıklar yaptığınızdan bahsederek, önerilerde bulunabilirsiniz. 

bottom of page