top of page

St.James Sokağı'nın Yeni Sakini

08.09.2021

Londra'daki St. James Sokağı, yıllardır Londra'nın en iyi puro mekanlarına ev sahipliği yapıyor. Hem etrafındaki popüler mekanlar, hem puro mekanları bir araya gelince, mevkii hem keyifli, hem de oldukça değerli oluyor. Bu yılın Nisan ayından beri sokağın yeni bir sakini var. Eskiden Dunhill'in olduğu 1A numaralı giriş katında şimdi Havana Cigar Exchange yer alıyor. Dunhill, pandemi döneminin başında kapanmıştı ve bu sürede devrolan mağaza, yenilenerek tekrar açılmıştı. Ben de açıldığından beri gitmek istediğim ama malum sebeplerden gidemediğim bu keyifli mekanı Dünya Puro Tüttürme Şampiyonası'na katılmak için gittiğimde ziyaret etmiş oldum. 

logo (1).png
Girişten görünüm
Kabinet Humidor
20210905_155959.jpg
Kabinet Humidor

Mekana ilk girdiğinizde sizi aksesuarların satıldığı bir tezgah ve oturma grupları karşılıyor. Solunda bir kabinet humidor, sağında ise bar, salon ve walk-in humidorun olduğu kısım geliyor. İçerisi yenilendiği için herşey çok temiz, yeni ve ışıl ışıl. Biz pazar günü yarışma için gittiğimizden dolayı, normalde kapalı olan mekan sakindi. Fırsat bilip hem bilgi aldım, hem de rahat fotoğraf çekme fırsatı yakalamış oldum.

Tezgahın sağ tarafında kalan lounge kısmı perdelerle ayrılabiliyor. Ayrıca bardan ayrılan kısma geçiş sağlayan bir kapı da mevcut. O kısım özel bir organizasyon için kapalı ise, size de ön tarafta yer veriyorlar. Aynı şekilde, bu kısımdan walk-in humidora da, bir giriş de arka tarafta mevcut. Amaç yine varsa organizasyonu rahatsız etmemek.

Servis Alanı ve Ön Oturma Grubu
Walk-in Humidor
20210905_160217.jpg
20210905_160150.jpg

Walk-in humidorda, seri üretimlerin yanında, sınırlı üretim humidorlardan da hatırı sayılır sayıda adet vardı. Mekanda hoşuma giden bir diğer özellik ise, yerde, parkelerin arasına yerleştirilen ve puro hakkında alıntılar içeren bronz plakalar oldu. İçlerinde tütün ve kahve üzerine söylenmiş bir Türk deyişine de yer verilmiş olması ki, bir kez daha bizim, hem tütün, hem kahvenin yayılmasında tarihde nasıl bir yere sahip olduğumuzu hatırlatıp, altını çizmiş oldu; kahve ve tütün, keyif oldu bütün.

20210905_164108_edited.jpg
20210905_192901_edited.jpg
20210905_192901_edited.jpg
20210905_192853_edited.jpg

Hem humidor boyutu ve puro çeşitliliği, hem oturma yerlerinin ve havalandırmanın yeterliliği ki, aslında yarışmaya biraz olsun etki ettiğine inanıyorum, hem de alkollü ve alkolsüz içki servisinin olması mekanı gerçekten tercih sebebi yapıyor. Merkezi konumu da gerçekten üstüne kaymağı olmuş oluyor. Çalışanlar da puro hakkında bilgili ve yardımsever.

Seyahat kısıtlarının kalkmasından sonra eğer Londra'ya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim. 

Keyifli tüttürmeler...

bottom of page