top of page

İstanbul'da Küba Esintisi

 

Her yıl olduğu gibi, Habanos Festival Şubat ayında 19. kere açtı kapılarını misafirlerine. Fakat bu senenin farkı, festivalin İstanbul'da farklı hissedilmesiydi. Festival 27 Şubat'dan, 3 Mart'a kadar sürdü Havana'da. İstanbul'da da 28 Şubat Salı günü, puro düşkünleri için bir sürpriz vardı.

 

Tektaş Saatçilik bünyesinde bulunan, Audemars Piguet Butik ev sahipliğinde, Küba Cumhuriyeti Büyükelçiliği himayesinde ve Puro Kulübü Habanos Room eşliğinde düzenlenen Küba Gecesi, Habanos Festivali'ni puro düşkünlerine en hareketli ve keyifli haliyle hissettirdi. 

İş ve sanat dünyası başta olmak üzere, diplomatların katılımının da yüksek olduğu davet, Nişantaşı'ndaki St.Regis Otel'in girişinde bulunan, Audemars Piguet Butik'de başladı. Daha kapısından girmeden, mavi dumanın sihirli kokusunun davetlileri, en az beni etkilediği kadar, etkilediğinden eminim. İçeriye girdiğim andan itibaren ise, saygıdeğer Küba Cumhuriyeti Büyükelçisi tarafından kabul edildikten ve bir puro ikramı sonrasında, latin müziği, puro dumanı ve mojitoların sıcaklığında, muhteşem bir atmosfer ile içim ısındı. Herkesin elinde purosu ve içkisi, keyifle sohbet ettiği bir ortam vardı. 

 

Saat, yemek vaktine yaklaştığında ise, hepimiz otelin teras katında bulunan Spago'ya davet edildik ve davet aperatif, mojito ve en önemlisi, sesi yükselip ve daha da hareketlenerek, insanın içini kaynatan latin müziği eşliğinde devam etti.

Gecenin öncelikli amacı, Küba kültürünün tanıtımını, en doğru şekilde yapmak ve bunu en önemli tanıtım ayaklarından olan latin müziği ve puro eşliğinde gerçekleştirmek. Sayın Büyükelçi'nin sıcak ve samimi tavırlarını da göz önünde bulundurursak, çok zorlanacağını tahmin etmiyorum. 

 

Gecenin önemli yanlarından biri de, tütün ve tütün ürünlerinin bu kadar zorlandığı bir ortamda, Habanos Room gibi bir puro kulübünün varlığıydı. Yakın zamanda, hakkında daha fazla bilgi paylaşabilmeyi umduğum oluşum, böyle bir ortamda gerçekten puro düşkünleri için umut verici bir gelişme. 

 

Habanos Festival'de ilan edilerek, bahsi geçen, bu başarılı gecede emeği geçen herkesin eline sağlık. Ayrıca nazik davetleri için tekrar teşekkür ediyorum.

 

Herkese keyifli tüttürmeler...

bottom of page