top of page

Puro Kesimine Filozofik Bir Yaklaşım

24.01.2023

Yeni yılla beraber piyasaya ilginç bir puro keser çıktı. Gerçi, tutuşundan kesişine tamamen yeni bir ürün olmasa da, geri planda esinlendiği fikir diğerlerine göre farklı. 

 

Keser, tasarımını, Tai Chi dövüş sanatının da arkasında var olan Taiji felsefesinden ortaya çıkan ve bütün evrenin işleyişini, hareketini açıklayan Ying ve Yang'den alıyor.

İşte bu felsefi yaklaşımla ortaya çıkan Haso Taiji keser sistemsel olarak, senkronize bir şekilde eşit oranda birbiri üzerine kapanan bıçaklar kullanan bir giyotin keser. Bu yönüyle Xikar XO'ya benzese de, ürün tanıtımında bıçakların senkronizasyonunu Xikar XO'nun dişli mekanizması yerine, yaylı olduğunu tahmin ettiğim bir mekanizma ile sağlanmış. Bu mekanizmayı çarkların takılma ve kitlenme sıkıntısına karşı geliştirmiş. Fakat söylemeliyim ki, sayısız kere kullandığım Xikar XO bir kere bile takılma yada kitlenme sıkıntısı yaşatmadı. 

Aliminyum döküm bir kasaya sahip olan keserin bıçakları, kasanın üzerindeki emniyet düğmesi ile açılıyor ve 60 yüzük kalınlığına kadar olan puroları rahatlıkla kesebiliyor.

Dediğim gibi her ne kadar tamamen yeni tarzda bir ürün olmasa da puroya felsefi yaklaşmak isteyenlere iyi gelecek bir ürün gibi duruyor. Ne dersiniz?

Keyifli tüttürmeler...

Yin_and_Yang_symbol.png
Haso-Taiji-Cutter.png
Haso-Taiji-Cutter-Black-and-Orange-Open-.png
DESIGN-Haso-Taiji-Cutter.jpeg
bottom of page