top of page

20.Habanos Festivali Yenilikleri

Bu sene Festival del Habano 20. yaşını kutladı ve her sene olduğu gibi birsürü yenilikle karşımıza çıktı. 2018 Habanoslar açısındna oldukça keyifli geçecek gibi duruyor.

Fakat, purolara geçmeden evvel, bize de gurur veren bir haber vermem lazım. Her sene biliyorsunuz, farklı kategorilerde Yılın Habano Kişisi -  Hombre del Habano - seçiliyor. Bu sene ticaret kategorsinde de Viyana'da Hazar Puro Dükkanı'nı işleten Ercan Hazar Bey, bu senenin Hombre del Habano'su seçildi. Kendisini bir kez daha tebrik ediyoruz ve başarılarının devamını diliyoruz. 

Gelelim puro yeniliklerine. Festivalin belki de en ilgi çeken parçası olarak karşımıza çıkan bir puro ve humidor var. Yıllar içinde oldukça çeşitlendirilen Romeo y Julieta Churchill, bu festivalde de yeni bir türev kazandı; Grand Churchill. 190mm x 56 ebatlarında olacak puro, festivalde Elie Bleu humidor içinde sergilendi ve açık artırma ile sahibini buldu. Puroların 2018 yılında piyasa olması bekleniyor ama Habanos'un işi belli olmaz, 2019'a da sarkabilir.

Partagas Maduro serisine, No 2 (120mm x 55) ve No 3 (145mm x 50) vitolalarını katıyor. Hatırlarsanız, Maduro No 1 (130mm x 52) 2015 yılında LCDH'lere özel piyasaya sunulmuştu.

Bitmedi, Le Hoyo serisine, 10'lu ve 25'li kutularda piyasaya sürülecek olan Le Hoyo Río Seco (140mm x 56) ekleniyor. 

Vegueros'da vitola gamına yüzük çapı kalın sayılabilecek bir vitola ile ek yapıyor. 130mm x 50 ebatında olacak Centrofinos, orta-sert gövdeli bir puro olacak ve 16'lık metal kutularda satışa sunulacak.

2018'in Edicion Limitada'larına gelecek olursak, geçtiğimiz senelerin aksine, gittikçe kalınlaşan yüzük çapları yerine bu sene çıkacak 3 EL'den iki tanesi nispeten ince vitolalardan seçilmiş. Habanos'un İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Jose Maria Lopez'in açıklamasına göre, aldıkları geri bildirimler ışığında, ince vitola tercih eden aficionadoları da düşünerek, bu sene böyle bir karar almışlar. Bu iki puro, Romeo y Julieta Taco 168mm x 49 ve H.Upmann Propios 120mm x 46 olacak. 3. EL ise 140mm x 54 ebatıyla Bolivar Soberano.

Tahmin ediyorum siz de büyük bir iştahla bu senenin yeni çıkan purolarını bekliyorsunuz. Ben şahsen, özellikle RyJ Tacos ve H.Upmann Propios'u büyük bir merakla bekliyorum.

Hepinize keyifli tüttürmeler...

bottom of page