top of page

Topraktan, Ruhunuza; Puro

25.08.2022

Topraktan, ruha, puronun hikayesi. Didier Houvenaghel'in yenileyerek çıkarttığı kitabının ismi. Puronun, basit bir üründen ibaret olmadığını, daha kitabı elinize alır almaz, başlığından itibaren anlatmaya başlayan bir kitap. Puronun ufak bir tohumdan, bizim ruhumuza dokunmasına kadar geçen hikayesinin her aşamasını, arkasındaki emeğin ve alın terinin değerini anlatan bir kitap. Puro üzerine merak edip, bilmek istediğiniz her noktaya değinen ve içerik olarak ilk kitaba göre de daha kapsamlı bir baskı.

20220825_195209_edited.jpg

İlk kitaptan farklı olarak bu kitap iki ciltten oluşuyor. Aynı zamanda hem görünüş, hem de kullanılan malzemeler açısından daha fazla özen gösterildiği ve farklı bir yere konumlandırılmak istendiği belli. Kumaş kaplı kapaklara ve iki cilti de içine alan kutuya sahip normal baskının yanı sıra, kitabın sınırlı adet basılmış bir çeşidi daha mevcut. 499 adet ile sınırlı bu baskının kapağı bambudan yapılma ve içinde fazladan el yapımı çizimler mevcut. Yine bu baskıda da iki ciltin bir arada durduğu bir kutu mevcut. 

Kitabın ilk cildi, tütünün toprakta geçirdiği zamandan, yaprakların hasat sonrası puro olmasına kadar geçen süreci anlatıyor. Puro tarihinin yanı sıra, puronun, fabrikaların, üreticilerin tarihteki yerinden ve olaylara etkisinden bahsediyor. Çoğu puro kitabında belki bulamadığımız, farklı ülkelerin topraklarının tütüne ve puroya etkilerinden, hasat tarzlarındaki önemli farklara ve yine bunların yaprak ve puro üzerindeki etkilerine kadar türlü bilgi paylaşıyor. Cildin en son bölümünde de sarımda kullanılan tütün yapraklarının harmanına ve sarıma yer veriyor. 

20220825_194838_edited.jpg
20220825_194928_edited.jpg
20220825_195000_edited.jpg
20220825_194938_edited.jpg

İlk cildi puroyu sararak bitiren Didier, ikinci ciltde ise artık ruha dokunmaya başlıyor. Tadım nasıl yapılır, dinamikleri nelerdir, ilk bölümün konularından. Tadım inceliklerine değindikten sonra artık, puronun beş duyuya nasıl hitap etmesi gerektiğinden bahsedilen diğer bölümde, yine piyasadaki kitaplarda çok fazla karşımıza çıkmayan, puro keyfini artırmak için gerekli ve dikkat edilmesi gereken, koku alma ve puronun yanışı gibi birçok noktayı açıklıyor ve püf noktalarına değiniyor.  Devam eden bölümlerde, yine ilginç bir ayrıntı olan, puronuzun saklamasında, kesilişinde yada yakılışında başına gelebilecek ve sizin puro keyfinizi olumsuz etkileyecek talihsizlikleri sıralınıyor. İkinci cildin son bölümünde de bizim tadım panellerinde üzerine çalıştığımız duyusal analizlere yer veriyor.

20220825_195022_edited.jpg
20220825_195035_edited.jpg
20220825_195058_edited.jpg
20220825_195044_edited.jpg

Kitap, okurken gerçekten adı gibi ruhunuza dokunuyor, hele bir de puronuzu yaktıysanız, dumanının eşliğinde sayfalarda kendinizi kaybediyorsunuz. Puro üzerine sık sık kitap çıkmıyor, hele bu kadar kapsamlı ve bilgisi eskimeyecek kitap eskiler dahil piyasada çok olan birşey değil. Zira bu kitap, bol resimli, büyük yazılı, kalın orta sehpa kitaplarından çok farklı. Gerçekten bilgi konusundan çok tatmin eden, dolu ve sonuç olarak, bir puronun nasıl bu kadar benzersiz bir yere sahip olduğunu anlatan keyifli  bir kitap. Puro sevdalılarının mutlaka kütüphanelerinde bulunması gereken bir kaynak.

Kitabın diğer detaylarını öğrenmek ve kitaba sahip olmak isterseniz, kendi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Keyifli tüttürmeler...

bottom of page