El Lector
Dec 18, 2017

Imperiales by Leon Jimenes Clasicos Robusto

0 comments

 

Menşei: Dominik Cumhuriyeti

Dolgu: Dominik Cumhuriyeti/Nikaragua

Bağ Yaprak: Dominik Cumhuriyeti

Sargı: Connecticut Broadleaf

Boyut: 5''(127mm)x50

Vitola: Robusto

Sertlik: Orta

 

 

Connecticut Broadleaf'e göre biraz daha koyu olmasını beklediğim bu puronun, hem sargı yaprağı biraz damarlı geldi, hem de hafif de olsa bir Connecticut için biraz fazla dişli geldi. Çok sıkı bir sarıma sahip olmasa da, sarımı ortalama bir sarımın üzerinde yapılmış.

İlk yakıştan sonra ve 1/3'lik kısmın geri kalanında ahşabımsı bir tat veriyor. Çok hafif karabiber tadı alınsa da kısa sürede kayboluyor. Havayolu oldukça iyi olan ve aynı zamanda problemsiz ve hatasız bir yanış gösteren puro, duman açısından da oldukça yoğun.

Beyaza yakın kül uzayıp 2/3'lük bölüme geldiğimizde, kaybettiğimiz baharatlı tatlar yeniden ortaya çıkıyor ve bu bölümü domine ediyor. Bu bölümde, genizde hoş bir kıpırdanma yaratan bu baharatımsı tat hiç kaybolmuyor ve hafif artarak devam ediyor.

Görünüşünde açıkçası bana beklenileni tam olarak vermeyen bu Robusto, son üçte birlik kısıma, baharatından arınarak ve hafif yumuşayarak giriyor. Her ne kadar ben buradayım diyorsa da, son demler oldukça yumuşak ve kremamsı bir yapıya sahip.

Genelde notunu görünüşünden ve biraz harlı yanmasından kırdığım puro, açıkçası beklediğim tatmini yaratmıyor. Yine de hafif ama baharatlı bir Dominik purosu tüttürmek isteyenlerin tercih edebileceği bir puro.

New Posts
 • El Lector
  Dec 18, 2017

  Menşei : Honduras Dolgu : Gizli tutulmuş Bağ Yaprak : Nikaragua Sargı : Ekvador Connecticut Boyut : 7 1/2''(190mm)x52 Vitola: Double Corona Sertlik: Hafif-Orta İlk elime aldığımda hafif dişli yapısıyla dikkat çeken bu puronun, açık renkli sargı yaprağının damarları o kadar ince ki, neredeyse farkedilmiyor. Biraz fazlaca sıkı sarılmış olan bu Honduras'lı güzelin, dolgu yaprakları eşit şekilde dağılmış hissediliyor. Tüttürürken, fazla sıkı sarımın havayolunu zorladığını hissediyorum. Ama yine de, yaktığım anda damağımda hafif tatlı bir lezzet bırakıyor. Çok karşılaşmadığım bir şekilde, bu kısa tatlılığın ardından, gizliden gizliye, damağımı ferahlatan hafif bir nane tadı geliyor. Havayolunu her ne kadar biraz olumsuz etkilese de, sıkı sarım, puronun düzgün ve ağır yanmasına ama sönmemesine olanak sağlıyor. Buna rağmen dumanı beklediğimden düşük kalan ama hafif griye çalan, külü sıkı bir duruş sergileyen puronun 2/3'lük kısmına gelince, toprağımsı tatlar belirmeye başlıyor. Sona doğru yaklaştıkça, hafif acılaşan tatla beraber toprağımsı tat, ahşap tadına dönüş yapıyor. Hafif-orta sert yapısıyla sıcak havalarda tavsiye edebileceğim bir puro.
 • El Lector
  Dec 18, 2017

  Menşei : Nikaragua Dolgu : Nikaragua Bağ Yaprak : Nikaragua Sargı : Nikaragua Boyut : 139mm x 60 Vitola: Gran Perfecto Sertlik: Orta-Orta/Sert Hafif koyu renkli olan bu figuradonun sarımında kullanılan sargı yapraklarının kalitesi oldukça yüksek. Hem yumuşak bir dokuya sahip, hem de pürüzsüz. Bunun yanında sarım kalitesi de fazlasıyla tatminkar. Parmaklarınız arasında hafifçe sıkarken, ne bir kısmının fazla doldurulmuş, ne de bir tarafının fazlasıyla boş bırakılmış olmadığını görüyorsunuz. Bu da tabii ki, tüttürürken oldukça rahat bir havayolu açılmasına olanak veriyor. Sarımın yüksek kalitesinin, havayolunun yanında, yanmaya da oldukça olumlu etkisi var. Hem harı tam kıvamında yanıyor, hem de hiçbir yanma bozukluğu göstermiyor. Tabii ummadık zamanda sönme de yapmıyor. Bu puronun dumanı ortanın biraz üstü. Çok dumanlı puro sevmeyenlere kıvamı güzel gelecektir. Orta/orta-sert olarak kabul ettiğim puro, aynı zamanda gövdeli de bir puro. Bir figuradonun hakkını fazlasıyla veriyor. İlk 1/3'lik kısımın hemen başında, puroyı yaktığınız andan itibaran çok güzel bir tatlılık alıyorsunuz. Sonrasında bu tatlı aromaya, hafif tütünün kendi tadı ve toprağımsı lezzetler eşlik etmeye başlıyor. 2/3'lük kısım da hafif tatlı başlasa da, kısa sürüyor ve yerini artan toprağımsı tonlara ve Nikaragua'nın baharatlı yapısına bırakıyor. Son kısım, ağırlıklı baharatlı ama ara ara tatlı tonların da eşlik ettiği zevkli bir kısım. Puronun sonunda, genelde biriken katran ve diğer maddeler yüzünden, ağıza gelen acılık bu puroda yok denebilecek kadar az. Hoş bir bitiriş sunuyor.

 

 

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

el Lector'de hiçbir şekilde tütün ve/veya tütün mamüllerinin satışı yapılmamaktadır. Sitedeki makaleler ve bilgiler tamamen şahsi deneyimler ve tatbikler ışığında, herhangi bir tütün ve/veya tütün mamülü yada diğer aksesuarlar yada mekanlar için reklam yada sair ticari amaç güdülmeden paylaşılan bilgilerdir. Verilen bilgiler bağlayıcılığı olmayan tavsiyeler olup, deneme riski tamamen okuyucuya aittir. Puronuza, humidorunuza yada diğer herhangi bir aksesuarınıza gelebilecek zararlardan el Lector sitesi yada sitenin diğer unsurları, forum ve/veya yazarları sorumlu tutulamaz.

 

İzinsiz site içeriği kullanılması yasaktır.  

 

© 2019 by el Lector

 • Instagram App simgesi
 • Facebook App Icon
 • Wix Twitter page
 • YouTube Social Icon