Ahmet Tosun
Dec 18, 2017

Puro Nasıl saklanmalı

1 comment

Herkese selam. Puro konusunda 2 yıllık bir geçmişim var. Puronun kutulumu yoksa kutusuz sekildemi saklanması konusunda terddütlerim var. Açıkta saklanan puroların aromalarının birbirine geçme durumu var. Bu hem olumlu hemde olumsuz etkileri var. Ayrıca açıkta sakladığımız purolarda yogun hava sirkülasyonundan dolayı aroma kaybı yaşanırmı?

Kutulu saklandığında ise kutunun alt kısmındaki puroların kuruma riski var. En dogrusu sizce hangi yöntem?

El Lector
Dec 18, 2017

Bu konuda birkaç püf noktası paylaşabilirim:

1. Purolar taze hava ile temasa ne kadar maruz kalırlarsa, o kadar aroma kaybedebilirler. Çok sık açılıp kapanan humidorlarda.

2. Kutuda saklamak(yeriniz müsait ise) yıllandırma için oldukça iyi bir seçenek.

3. Puroların aromalarının evlenmesi(birbiri ile etkileşmesi), kişinin tercihine kalmış birşey olarak düşünüyorum. Kimileri sever, kimileri pek haz etmez.

4. Kutuda yada humidorda, purolarınızı iki taneden fazlası üst üste gelecek şekilde saklıyorsanız, berlirli aralıklarla, aşağıdakileri yukarı, yukarıdakileri aşağıya şekilde, rotasyon yapmanız, purolarınıza daha iyi gelecektir.

 

New Posts
 • bilgekaanekizceli
  Aug 1, 2018

  Herkese merhaba paylaştığım fotoğrafta purolarımın üzerinde beyaz lekerler var sizlerinde gördüğü gibi. Bunlar küf müdür? Bu şekilde içilmesinde bir sakınca var mıdır?
 • Ahmet Tosun
  Dec 19, 2017

  Malum puro aldığımızda kutuda 16-18 c ve %65-72 nem aralığında saklanmasını tavsiye ediyor. Sıcakta böceklenme riski ve hızlı yıllanma problemlerini biliyoruz. 20c sıcaklık ve %70 nem oranının ideal saklama ortamı olduğunuda birçoğumuz biliyor. Fakat Avrupa'da görüştüğüm birçok ahsap premium kabinet humidor üreticisi bunlarin içinde Maklary ve Gerber markalarıda var, Puroları soğutucuda bekletmeyi uygun bulmuyorlar. Daha çok humidorun bulunduğu ortamı soğutmayı tercih ettiklerini ve soğuk havanın purolara temas etmesini uygun bulmadıklarını ilettiler. Bunu soğutuculu dolapta nem dengesini sağlayamadıkları içinmi söylüyor. Konuyla ilgili tecrübesi olan varmıdir.
 • El Lector
  Jan 10, 2018

  Sonunda beklenen gerçekleşti ve Habanos puroları aşağıdaki listeyle ülkemize giriş yaptı. Sizce bundan sonra neler olabilir? COHIBA ROBUSTOS COHIBA SIGLO I COHIBA SIGLO VI ​​ H.UPMANN HALF CORONA ​​ HOYO DE MONTERREY PETIT ROBUSTO SLB ​​ JOSE L. PIEDRA CAZADORES JOSE L. PIEDRA PETIT CAZADORES ​​ MONTECRISTO EDMUNDO MONTECRISTO NO.2 MONTECRISTO NO.4 MONTECRISTO NO.5 MONTECRISTO PETIT EDMUNDO ​​ PARTAGAS SERIE D NO.4 PARTAGAS SERIE D NO.5 PARTAGAS SERIE E NO.2 PARTAGAS SERIE P NO.2 ​ RYJ PETIT CHURCHILL RYJ ROMEO NO.2 RYJ SHORT CHURCHILL RYJ WIDE CHURCHILL

 

 

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

el Lector'de hiçbir şekilde tütün ve/veya tütün mamüllerinin satışı yapılmamaktadır. Sitedeki makaleler ve bilgiler tamamen şahsi deneyimler ve tatbikler ışığında, herhangi bir tütün ve/veya tütün mamülü yada diğer aksesuarlar yada mekanlar için reklam yada sair ticari amaç güdülmeden paylaşılan bilgilerdir. Verilen bilgiler bağlayıcılığı olmayan tavsiyeler olup, deneme riski tamamen okuyucuya aittir. Puronuza, humidorunuza yada diğer herhangi bir aksesuarınıza gelebilecek zararlardan el Lector sitesi yada sitenin diğer unsurları, forum ve/veya yazarları sorumlu tutulamaz.

 

İzinsiz site içeriği kullanılması yasaktır.  

 

© 2019 by el Lector

 • Instagram App simgesi
 • Facebook App Icon
 • Wix Twitter page
 • YouTube Social Icon