top of page

Farrants Cobham

27.11.2023

Yakın zamanda, Londra'nın güney batısında bulunan Surrey bölgesinin Cobham şehrinde bulunan Farrants adında bir kırtasiyeye gittim. Aslında bu kırtasiyeyi ziyaret, pandemi sürecinin sonundan itibaren aklımdaydı. Peki neden burada gezdiğim bir kırtasiyeden bahsediyorum ki? Neticede blogumuzun konusu kalem, silgi, kitap, defter değil. Lakin, bu kırtasiye başka kırtasiye. 

Neden mi? Çünkü oldukça büyük sayılan bir kırtasiyenin, gizli kalmış bir bölümünde, oda(walk-in) humidor ve alt katında da bir puro salonu mevcut. Gerçek anlamda gizli bir vaha olarak adlandırabileceğimiz bu dumanlı oda, pandemi sürecinde oluşturulmuş bir salon. Eskiden, arka tarafında sadece bir oda humidor tutan Farrants, pandemiyi fırsata dönüştürerek, kapalı kaldığı sürece el verdiği kadar bu puro mekanı üzerine çalışmış ve ortaya oldukça keyifli bir mekan çıkmış. 

Farrants

Aslında oldukça eski olan bir dükkan Farrants ve uzun zamandır da puro satışı yapıyor. İşleri ailesinden devralan David Worsfold, puro dükkanı ve lounge işletmeciliğinin dışında, İngiltere'deki Bağımsız Tütün Uzmanları Derneği Komite Üyesi.

İlk girdiğinizde, kapıda yazan levha dışında, ortamda görünürde puro veya tütün ile ilgili hiçbir ibare yok. Fakat yolunu bilen biri olarak, kasanın yanındaki kapıdan kısa ve dar bir koridora girip sonuna gelince, oda humidor karşınıza çıkıyor ve bir anda gözleriniz parlayıveriyor. Zira, içeride purodan tütüne, pipodan türlü türlü aksesuarlara kadar oldukça yeterli bir seçenek bulunuyor. 

Oda Humidor
20231126_155549.jpg
20231126_155551.jpg

Humidordan puronuzu seçip, aldıktan sonra, sıra şimdi yine gözlerden uzak olan alt kattaki puro salonuna inmekte. Dükkanın diğer çalışanlarından olan Harry yada Aaron size yolu gösterirken, aslında aşağıya inen kapının yanından geçtiğinizi farkediyorsunuz. Merdivenlerden aşağıya inerken, oldukça keyifli aydınlatılmış ve döşenmiş bir puro salonu ile karşı karşıya geliyorsunuz.

Oturma kapasitesi sınırlı olsa da, rahatlıkla 10 kişi civarında insanı ağırlayabilen, oldukça yeterli havalandırması ve ısıtması olan bir mekan burası. Kahve makinesi ve televizyon da bulunan bodrum katının, duvarları müşteriler için kiralanabilen kilitli humidorlar ile dolu. Her koltuğun kenarında ayaklı bir puro küllüğü duruyor ve sürekli önünüzdeki sehpaya eğilmenizi engelliyor. Aynı zamanda Colibri Quazar serisinden masa keseri, masa çakmağı ve punch bulunuyor. 

20231126_142906.jpg
20231126_142915.jpg
20231126_142915.jpg

Salonun en nadide köşesinde de Birleşik Krallık Habanos distribütörü Hunters and Frankau'ya özel olarak yapılan ve Ramon Allones'in limitli serilerinden oluşan humdioru duruyor. Henüz daha sahibini bulamamışsa da, çok büyük ihtimalle Çin'li birinin yakın zamanda alabileceği tahmin ediliyor. Buna Habanos'un Çinliler'in eline geçmesi ve Çin'de özellikle son yıllarda artan lüks merakı önemli bir etken.

Mekanın bulunduğu Surrey mevki, Londra'ya çok yakın olmasa da, country tarzı yaşamın ve doğal güzelliklerin öne çıktığı bölge Harry Potter, Gladiator,  Bridget Jones gibi filmlere de sahne olmuş bir yer. 

Londra'nın dışına çıkma şansınız olursa ve yolunuz Cobham'a düşerse bu gizli vahayı mutlaka ziyaret edin derim. 

Keyifli tüttürmeler...

bottom of page