top of page

Eyvah, puromun ucu bir garip yanıyor!

Güzel bir yemek, arkasından belki güzel bir tatlı ve sıra geldi iyi bir konyak yada viski içmeye, hem de yanına yakışan bir puro eşliğinde. Yaktınız puronuzu, tüttürmeye başladınız. Muhabbet tam da ilerlemişken bir bakıyorsunuz, puronuzun ucunun bir kısmı yanmaya devam ederken, diğer tarafına hiç ateş değmemiş gibi.

 

Puronuzun bu şekilde yanmasının farklı sebepleri vardır. Bunlardan nadir olarak başınıza gelebilecek biri, maalesef sizin elinizde olmayan üretim hataları nedeniyle oluşan yanma bozuklukları. İyi sarılmamış bir puro muhtemelen birçok kere ya sönecektir yada eşit yanmadığı için sürekli sizi oyalayacak ve purodan zevk almanızı engelleyecektir. 

 

Lakin, bunun dışında kalan çoğu sebep de sizden kaynaklıyor olacaktır. Yukarıdaki gibi sürekli sönen ve eşit yanmayan purolar genellikle uzun süre fazla neme maruz kalmış purolar oluyor. Bu nedenle purolarınızın uygun nem oranında tutulduğundan emin olmakta fayda var, humidorunuza ve purosuna göre %70-71 oranını geçmemesine dikkat edin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Puronuz iyi sarılmış, uygun şartlarda da dinlendirilmiş. O zaman ilk etapta yapmanız gereken, daha puronuzu tüttürmeye başlamadan eşit yanmamayı önleyecek şekilde davranmak. Bunların en başında puronuzun şapka kısmını doğru ve düzgün kesmek ve puronuzu doğru şekilde yakmak geliyor. Eğik, yada düzgün olmayan şekilde şapka kesimi, puronuzu tüttürürken, ısının eşit olmayan hava akımı nedeniyle puronuzun içinde eşit dağılımını engelleyecektir. Yakarken de ayak kısmının bir tarafını ateşe az, diğer kısmının daha fazla maruz bırakmak da puronuzun eşit yanmamasına davetiye çıkaracaktır. 

 

Puronuzun eşit yanmadığını gözlemlediğinizde, yapabileceğiniz birkaç şey var. Birincisi beklemek. Kaliteli purolar ağırlıkla kısa bir sürede, eşit yanmayan kısım yaklaşık 1cm'i çok geçmiyorsa, kendi kendini düzeltiyorlar. Baktınız yanmayan kısım 1cm'i oldukça geçiyor o zaman çakmağınızı yavaş yavaş elinize alma vakti gelmiş demektir. Yanmayan kısmı, sanki ilk sefer puronuzu yakıyormuş gibi, ateşi direk değdirmeden ısıtarak ve hafif hafif tüttürerek tekrar yanar hale getirebilirsiniz. Ateşin puronuza değmesi, puronuzun tadını acılaştıracaktır, aman dikkat.

 

Puronuzu içerken dikkat etmeniz gereken bir nokta da, içtiğiniz sürece puronuzu döndürmek. Dönen puronun içinde ısı daha homojen dağılacak ve özellikle "canoeing" diye bilinen yanma problemlerini ortadan kaldıracaktır. Bilindiği üzere ateşin yanması için oksijen gerekir. Oksijen de en fazla ateşin alt kısmında bulunur ve bu yüzden yanma daha hızlı gerçekleşir, az yanan kısmı altta tuttuğunuz zaman, yanmayan kısım ufaksa, muhtemelen yine kendini düzeltecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Tunneling" diye bilinen bir diğer yanlış yanma ise, genellikle en başta yanlış yakımdan, puronuzu fazla uzun aralıkla güçsüz tüttürmekten veya nadiren de yanlış sarımdan kaynaklanmaktadır. İngilizce tünel anlamına gelen Tunnel kelimesinden gelen bu tabir, adı gibi puronun bir tüneli andırırcasına orta kısmının daha hızlı, çevresindeki sarıcı yaprağa yakın kısımların daha ağır yada hiç yanmaması durumunu tanımlar. Bu puronuzdan alacağınız tadı bozar hatta almanız gereken tatların çoğunu almanızı engeller. Bu durumda yapmanız gereken, puronuzu bırakmak, sönmesini beklemek ve tünelin bittiği yerden kesmek olacaktır. Sonrasında tekrar doğru bir şekilde yakarak zevkle tüttürmeye devam edebilirsiniz.

 

Görüldüğü gibi birkaç ufak noktaya dikkat ederek, puronuzun eşit yanmasını sağlayabilir, tadı kaçmadan puronuzu tüttürebilirsiniz. 

bottom of page