top of page

Endonezya Tütünü

 

1700'lerden beri ağırlıklı sigara için tütün yetiştirilen Endonezya'nın iki türünden ilki olan ve Jember'in güney kısmında yetişen Besuki, sargı yaprağı olarak kullanılırken, ikincisi olan Sumatra sargı yaprağının yanında dolgu ve bağ yaprak olarak kullanılabiliyor.

 

Besuki, ilk zamanlarda Doğu Java bölgesinde yetişen tütüne verilen isimdi. Maalesef, bu tür zamanla popülerliğini yitirdi. Bu yapraklar, VO(erken hasat) ve NO(geç hasat) türleri olarak ikiye ayrılıyorlar. Popülerliğini yitirme sebebi ise, çok ufak bir bölgede, az miktarda kaliteli sargı yaprağı yetiştirilebilmesi ve kalitenin sıklıkla değişken olması. Bugün hala, yetiştirilen tütünün ağırlıklı kısmı sigara üretimi için kullanılıyor. 

 

Günümüzde Dominik Cumhuriyeti, Honduras ve Nikaragua'da da yetiştirilen ve Endonezya'nın Sumatra adasından gelen Sumatra tütünü, oldukça kaliteli sargı yaprakları için kullanılabilmekte. Fakat yetersiz olması sebebiyle, ağırlıklı Avrupa'da sigara üretimi için saklanmakta.

 

Purolarda az miktarda karşımıza çıkan ve bu bölge tütünlerini kullanan purolar koyu renkli ve aromatik oluyor. Hafif acımsı tatlarıyla, kimileri tarafından oldukça sevilirken, kimileri tarafından pek tercih edilmiyorlar. 

bottom of page