top of page

En BÜYÜK benim!

Eski resimlerde puro içenlere dikkat ederseniz, genellikle tercih edilen puroların ufak yüzük kalınlıklarına sahip olduğunu görmeniz daha muhtemel; mesela Hoyo de Monterrey Le Hoyo Du Gourmet yada  Davidoff 3000 ve benzerleri gibi. Hatta okuduğum röportajlardan birinde de bahsedildiği gibi, saygın ve kaliteli puro markalarının sunduğu vitolaların arasında mutlaka uzun ama yüzük kalınlığı düşük olan purolar mevcut olurmuş.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Günümüzde ise eskinin tersine, yüzük kalınlıkları genellikle 50 ve üzeri olan purolar oldukça revaçta. Tabii bununla beraber, artık zamanın da problem olduğu şimdilerde, bir nebze de olsa purolarda kısalma da söz konusu. Son zamanlarda çıkan en yeni vitolalara baktığımızda da, bunun teyidini çok açıkçca görüyoruz zaten. Romeo y Julieta'in farklı boyda ama 50 ve üzeri olan Churchill'leri, Cohiba'nın 52 den başlayan Behike'leri, hatta çoğu markada artık bulunan orijinal ve sevilen vitolaların "Petit" versiyonları gibi, Monte Cristo Petit No.2 yada Vegas Robaina Petit Unicos buna güzel birer örnek. "Robusto" kelimesinin bile Cohiba Robusto üretimi ile 1989 yılında sözlüklere girdiğini ve fabrikalarda bir vitola adı olarak geçmeye başladığını söyleyince, konunun aslında ne kadar yeni olduğunu söylemek yanlış olmaz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İşte yine bu yıl Küba'daki festivalde, gittikçe artan yüzük kalınlıklarına sahip vitolaların önlenemez yükselişini bir kez daha teyid edercesine, Cohiba'nın yeni bir vitolası tanıtıldı: Sınırlı sayıda üretime alınan Edicion Limitada 2014 Cohiba Robustos Supremos. 58 yüzük kalınlığına sahip ilk Habanos purosu olarak karşımıza çıkan bu vitola 127mm(5inch) uzunluğunda. Henüz daha tatma fırsatı bulamadım - tabii bulabilir miyim ona da emin değilim - ama ilk etaptaki sedir, belirgin fındık ve hafif karabiber, onu takiben odun, karamel ve son olarak da baskın olarak karabiber ve hafif acımtırak tatlara sahip bir vitola olarak karşımıza çıkıyor Robustos Supremos. Festival sırasında Trinidad yemeğinde katılımcılara dağıtılan puronun henüz daha ticari satışına başlandığını duymadım. Ama kalınlığın halen bu kadar popülerliğini koruduğu günümüzde, bunun olmaması gibi bir durumu da pek düşünemiyorum.

 

 

 

Yine de benim şahsi kanaatim, puromuzu seçerken popüler trendlere kapılmak yerine, kendi tarzımıza, olan zamanımıza ve almak istediğimiz tada göre seçim yapmamız. Yeri geldiğinde bir Cohiba Panatela, bir Romeo y Julieta Wide Churchill'in verdiği tatmini katlayabiliyor. Keyifli tüttürmeler...

bottom of page