top of page

Dominik Cumhuriyeti

 

Dominik Cumhuriyeti, doğru yada yanlış, Küba'dan sonra en çok bilinen ve takdir edilen tütün yapraklarına sahip olan ülke. Küba'daki devrim sonrası, tütün ve puro üreticilerinin yeni fabrikalarını ve hayatlarını kurdukları yegane mekan. Halbuki tütünün tarihi bu ülkede, en az Küba'da olduğu kadar eski.

 

Dominik Cumhuriyeti'ndeki başlıca tütün yetiştirme yeri, iki sıradağ arasında kalan Cibao Vadisi. Bu vadinin bir parçası olan ve Dominik Cumhuriyeti'nin Vuelta Abajo bölgesi diyebileceğimiz, Yaque Vadisi'nde ise, ülkenin en iyi tütünleri yetişiyor. Bu vadilerin başlıca avantajlarından biri, verimli topraklarının yanı sıra, tarlaların, dağlar sayesinde, sert havalardan korunaklı kalabilmeleri. Drenajı fazla olan bu dağ eteklerinde, aynı zamanda günün sıcaklığını alan, hafif serin esintiler de, kaliteli tütünün yetişmesinde büyük rol oynuyor.

 

Her ne kadar ilk zamanlarda, burada yetişen tütün, sargı yaprağı için kalitesini tutturamadıysa da, Fuente Ailesi'nin bir başarısı olarak adledilen araştırmalar ve denemeler neticesinde bugün, özellikle Yaque Vadi'sinin güneyinde, inanılmaz kalitede sargı yaprağı yetiştirilmekte ve bildiğim kadarıyla sadece Fuente Ailesi tarafından kullanılmakta. Fuente ailesi dışında, Dominik Cumhuriyeti tütününü sargı yaprağı olarak kullananlar, Candela(Double Claro) tarzı puro yapımında kullanıyor.

 

Küba'da Pinar del Rio neyse, Dominik Cumhuriyeti'nde, yine Yaque Vadisi'nde bulunan, Villa Gonzales de o. Vadinin en tropik ve verimli topraklarına bu bölgede rastlanıyor. Fakat vadide, farklı toprak özelliklerine sahip birçok bölgede tütün yetiştiriliyor ve purolarda kullanılıyor. Bu da purolar için harmanın neredeyse sınırsız kombinasyonuna olanak veriyor.

 

Dominik Cumhuriyeti'nde üç ana tütün tipi var: Olor, piloto Cubano ve San Vicente. Piloto, adından da tahmin edebileceğiniz gibi, Küba Vuelto Abajo orijinli tohumlardan elde edilen tütün. Yoğun ve farklı aromalı yapısı nedeniyle, fark yaratacak harmanlarda kullanılan bir tütün türü. San Vicente, piloto'ya göre biraz daha az aromatik ama biraz daha fazla asidik bir yapıya sahip. Olor ise,  üçü arasında en nötral ve hafif tuzlu bir tada sahip bir tür. Genellikle, harmanlarda bu tütün türlerinin hepsinden belli oranlarda kullanılıyor.

 

Yukarıda da bahsettiğim gibi, bu ülke tütünü, ağırlıklı halen sadece dolgu ve bağlayıcı yaprak olarak kullanılıyor. Az miktardaki sargı yapraklarını, kendi üretimi olan Fuente Ailesi purolarında kullanıyor.

 

Tütün dışında tabii ki, Dominik Cumhuriyeti, tatil için de güzel bir nokta. Özellikle puro festivali ProCigar zamanı, gitmek isteyebileceğiniz bir ülke. 

 

Keyifli tüttürmeler...

 

 

bottom of page