top of page

İç, ye, kokla...

 

Bu blogu okuduğunuza göre, puro tüttürmekten en az benim kadar keyif alıyorsunuz diye tahmin ediyorum. Onun için de bazen - ben yine de tadımlar dışında çok tavsiye etmiyorum ama -  insan kendine hakim olamayıp, art arda iki, hatta vitolasına göre üç puro bile yakabiliyor. Peki ama puro tüttürmek, sigara içmeye benzemez, zincirleme yakılmaz diyoruz, nasıl olacak bu iş? Sırasıyla tüttürdüğümüz purolarımızın, bize vermek istediği tatları nasıl alacağız? Aramızda mutlaka şarap tadımlarına katılmışlarımız vardır. Aslında yapmamız gereken tamamen bu tadımlarda olduğu gibi, farklı kadeh şaraplar arası yapıldığı gibi, tat duyumuzu bir şekilde "sıfırlamak". Ancak o zaman, iki farklı purodan almamız gereken tatları ve aromaları hakkını vererek almamız mümkün olabiliyor. Algılarımız temiz olmadığı sürece maalesef, puromuzun bize yaşatmak istediği keyfin önüne geçmiş oluyoruz. O zaman kısaca neler yapabiliriz, bir bakalım.

İlk olarak akla gelen, en basiti, iki puro arasında birşeyler içerek, ağzımızı damağımızı "temizlemek". Peki bunu, en doğru olarak, ne tarz içeceklerle yapabiliriz? Basit bir mantık yürütürsek, ağzımızda tütünün bıraktığı tatlar, alkali olduğu için, bizim, içtiğimizle alkaliyi dengeleyecek bir tercihte bulunmamız gerekiyor. Bu da asidik olan içecekler demek. Fakat, asiditesi ve aromatik yapısı fazla yüksek olanlara nazaran, daha az asidik ve aromatik yapısı indirgenmiş içecekler tercih edilmeli. Bu tasvire uyanların en başında, akla hemen, sade soda, suyla karıştırılmış limon suyu ve benim tercihim elma suyu geliyor. Bu tarz içecekler, her ne kadar, puro tüttürürken tercih edilen içecekler olmasa da, gerçekten damak temizliğinde işe yarıyorlar. 

Dilimizi, damağımızı temizlemek için, ikinci sırada, yine şarap tadımlarında da yapılan, arada birşeyler yemek geliyor. Burada da tekrardan, tütünün alkali tatalarını, asidik yiyeceklerle dengelemeye çalışacağız. Nedir bunlar? Bir parça hafif aromalı bir peynir. Her ne kadar etkisi tartışılsa da birkaç tane badem. Bunlar benim pek işime yaramaz derseniz de, bir parça sorbe mutlaka işinizi görecektir. Çoğu meyve de asidik yapıya sahiptir ama aralarından ağzınızda, tadını uzun süre bırakmayacak bir tane bulmak bazen zor olabiliyor. Bu yüzden elma dışında çok fazla bir önerim yok. 

Dilimizi, damağımızı temizledik... peki ya burnumuz. Burnumuzun aldığı kokuların da, purodan aldığımız keyfe katkısı düşünüldüğünde, onun da "sıfırlanması" gerekmez mi? İyi bir parfümcüde, hiç art arda parfüm kokladığınız oldu mu? Peki arada size ne koklattıklarını hatırlıyor musunuz? Evet, KAHVE. Kahve, gerçekten de, kokulardan yorulan burnunuzu, eski haline getirebilecek yegane madde. Bu yüzden, aralarda mutlaka, biraz çekirdek yada çekilmiş kahve koklamanızı tavsiye ederim.

 

Yukarıdakilerin hepsi, gerçekten, sizin, purolarınızdan alabileceğiniz tadı azamiye çıkartabilecek yöntemler. Hatta art arda yaktığınız purolar için değil, daha ilk yakacağınız puro için bile bunları kullanabilirsiniz. Ben, puro keyfimi arttırmak için elimden geldiğince yapıyorum.

 

Bunların dışında son olarak bir tavsiyem, eğer tüttüreceğiniz puroları baştan biliyorsanız, hafif olanıyla başlayın derim. Gövdeli ve tadı baskın bir puro ile başlarsanız, onun etkisini temizlemek de, dereceli daha zor olacaktır.

 

Size özel olan yöntemlerinizi de paylaşmak isterseniz, aşağıda paylaşmaktan çekinmeyin.

 

Şimdiden keyifli tüttürmeler...

bottom of page