top of page

Culebra

Bugün birkaç sebepten dolayı, herhalde en ilginç şekle sahip puro olan Culebra'lardan biraz bahsetmek istiyorum. Sebeplerden birincisi, Culebra'nin kendi şekli ve ikincisi de çok ilginç iki hikayesi olması. Kimin neden ve nasıl aklına gelir de böyle bir puro imal eder? Onu birazdan anlatacağım.

 

Önce Culebra'nın yapısından biraz bahsedeyim. Resimlerden de rahatlıkla görüleceği gibi bu vitola, üç tane Panatela'nın birbirine, henüz purolar daha nemliyken, örülmesi ve iki ucunun da kurdela ile bağlanmasıyla oluşan bir puro çeşidi. Peki bu ilginç şekilli puro nasıl içilir? İlk sanılanın tersine her Panatela tek başına içiliyor. Yani tek purodan üç puro çıkarmış oluyorsunuz. Bunların hepsini siz mi içersiniz, yoksa golf oynamaya gittiğinizde yanınızdakilerle mi paylaşırsınız, o kadarı size kalmış.

 

İşte size Culebra'nın nasıl çıktığına dair rivayetlerden ikisi:

 

Birinci rivayete göre eskiden fabrikalarda çalışan Tocedorların, fabrikadan eve hergün üç puro götürme hakları varmış. Gel zaman git zaman bu günlük üç puro istihkak arkadaşlara yetmemeye başlamış ve Culebra'ları buna bir çare olarak bulmuşlar. Birbirine örülmüş şekilde duran ve bir puro olarak sayılan Culebra'lardan üç tane çıkarmak onları fazlasıyla memnun etmeye başlamış.

 

İkinci ve yukarıdakinin tersi rivayete göre de, fabrika sahibinin kurnazlığını öne çıkıyor. Bu sefer Torcedorlar fabrikadan çıkardıkları günlük istihkaklarının hepsini içemedikleri için, sokakta satmaya başlar. Fiyatları da puroların gerçek fiyatlarından daha ucuz olunca, fabrikaların satışı düşer. Bunun üzerine kimsenin böyle şekilsiz ve bozuk gözüken puro almayacağını düşünen fabrika sahipleri, Torcedorların istihkaklarını sadece üç puroyu birbirine örmeleri şartıyla dışarıya çıkarmalarına izin verir ve Culebra doğar.

 

Aslında hangisine inanırsanız inanın, ikisi de puro içerken arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz ilginç birer hikaye. 

 

Peki Culebra içmenin bir artısı var mı, içmenin sebebi nedir? Ben önemli bir artısı olduğunu görmedim ama sizce de sadece ilginç şekli bile bir kere denemek için yeterli bir sebep değil mi? Bu arada sarması zor bir puro olduğu için de sadece çok deneyimli Torcedorların sardığı ve az üretilen bir çeşit olduğunu da hatırlatmakta yarar var. 

bottom of page