top of page

Dünya Puro Tüttürme Şampiyonası

Londra Eleme Turu

11.06.2019

Bu sene Dünya Puro Tüttürme Şampiyonası birbirinden ilginç olaylara sahne oluyor. Ardı ardına kırılan dünya rekorları, 4 saate varan tüttürme süreleri, katılım sayısında yaşanan artışlar, hepsi 10. yılını kutlayan bu organizasyonun nasıl bir klasik haline geldiğinin kanıtı. 

 

Geçen sene farklı nedenlerden dolayı kabul çok aktif olamasam da, bu sene kendime en az bir eleme ve final katılımını hedef koymuştum. Hedefin yarısını Londra Elemelerine katılarak gerçekleştirdim.

 

Aslında beklenmemesine rağmen, oldukça serin bir havada geçen Londra ayağının bir gün evvelinde hava, ceketsiz, dışarıda puro tüttürebilecek kadar sakin ve sıcaktı. Marko, Darren ve bana şampiyona öncesi beraber keyifli bir tüttürme imkânı verdi.

Şampiyonadan bir gün evvelki tüttürme
Şampiyona Sponsorlarından Principle Cigars Purları
Şampiyona Sponsoru Cuervo y Sobrinos Ürünleri

Büyük gün gelip hazırlıklar tamamlandığında, herkes de tek tek elemenin yapılacağı Boisdale of Belgravia'ya gelmeye başladı. Londra'da gecenin düzenlenebileceği o kadar iç mekan varken, 4 tarafı  kapalı ama yine de hava girebilen ve nem olam bir mekan seçimi beni biraz şaşırtmadı desem yalan olmaz.  Zira tüttürmeye oldukça etkisi oldu zaten. Yıllar geçtikçe tabii sponsorlar da oldukça güçleniyor. Kendi humidoru ile satılan Cuervo y Sobrinos saatleri, S.T. Dupont başlıca sponsorlardandı. 

 

Gece her zamanki gibi kokteyl ve arkasından kuralların okunmasıyla başladı. Sonrasında yine verilen birer dakika süre zarfında kesilen ve yakılan purolarla da resmen elemeye geçilmiş oldu. 

 

İlk defa katılanların yanında, evvelki senelerden de oldukça fazla katılım gerçekleştiğini anladım. Purolar yanmaya devam ederken, herkesin bir gözü kendi purosunda, diğer gözü de 2 gün evvel tekrar rekor kıran Darren Cioffi'deydi. Herkesin yine inanılmaz bir süre yapacağını düşündüğü Darren, maalesef 31dk.12sn lik bir süre sonunda, ikinci olarak purosunu koruyamayarak söndüren kişi oldu. Şaşkınlıklar içerisinde, havanın puroyu ne kadar zorlamaya namüsait bir durumda olduğu bir kez daha kanıtlandı.

Yarışmaya bu sefer 6 numara ile katıldım.
Sponsor Hediyeleri
Sponsor Hediyeleri
Marko Bilic Kuralları Okurken

Yine bütün hünerleri ve güler yüzlülüğü ile sunuculuğu yapan Marko Bilic'in yanıma gelip sürekli mikrofondan bana yaptığı yorum ise "Çok hızlısın, daha yavaş, daha yavaş" oluyordu. Lakin, ven de Darren gibi puromun sönmesinden çekinerek harlıca tüttürmeye devam ediyordum. O dakika itibari ile, yeni katılım gösteren 2 kişinin puroları daha yarılanmamışken, benimki yarıya gelmişti bile.

 

Darren sonrasında, 1 saat limitine kadar sadece iki kişi daha purosunu söndürdü. Genel olarak başarılı bir bir saat geçmesine rağmen, tahmin edildiği üzere, ilk geçen 60dk. sonrası dökülmeler başladı. Fakat yine de çok hızlı gerçekleşmeyen sönüşler neticesinde, oldukça çekişmeli bir tablo ortaya çıktı. Ben mümkün olduğunca yavaş ilerlerken, yeni katılan ikilinin hala daha bayağı purosu vardı. Bu noktada acemi hatası yaparak, purolarının hep bu şekilde yavaş yanacağını düşünüp, ilgiyi kaybettiler ve kısa aralıklarla puroları söndü. Bu noktadan itibaren, benim gibi puroları geçgin olanlara yeniden bir şans doğdu ve iş daha çekişmeli hale geldi.

Sonuç Çetelesi
Teras oldukça dolu ve samimi bir ortamdı.

Geriye kalanlar terasın farklı taraflarında oldukları için Marko elinde mikrofon bir oradan oraya koşarak kimin ne durumda olduğunun bilgisini anons ediyordu. Benimle beraber son dört kaldığımızda artık herkes, kendilerinkinden evvel sönecek olan puronun anonsunu bekler hale geldi. Yine ilk defa katılarak son 4'e kalan Fransız 1s 54dk 23sn'de puroyu söndürdü. Geriye 3 kişi kaldık. Artık iyice acılaşmaya başlayan puromdan aldığım her çekiş dilimi yakmaya başlamıştı ki 2s 14dk 15sn ile yanımdaki ve artık üçüncülüğünü ilan edenin de purosu sönüyor. Sonrasında, her ne kadar zorlasam da, 2s 20dk 13sn sonra benim de puromda artık yanacak tütün kalmıyor ve sönüyor. Hemen yanımda devam eden ve artık birinciliği garantileyen Alman da 2s 21dk 21sn sonra purosunun ateşini kaybediyor.

 

Büyük çekişme sonucunda kendi rekoruma 40dk gibi bir süre ekleyerek 2. olmak büyük mutluluk verirken, az bir süre ile birinciliği kaçırmak da üzmedi değil.

 

Yarışma sonrası her zaman olduğu gibi yemek ve eğlenceye  kısmına geçildi ve geceyi bitirdik.

 

Bundan sonra Ağustos sonuna kadar elemeler devam edecek ve Ağustos sonu Split'de final yapılacak. Yani heyecan devam ediyor.

Keyifli tüttürmeler...

bottom of page