top of page

Puro Keyfi ve Arkadaşlıkla Dolu Bir Haftasonu

Puro Tüttürme Dünya Şampiyonası 2017 - Split

Puro Tüttürme Dünya Şampiyonası'nın Finali... Her sene olduğu gibi Hırvatistan'ın Split şehrinde gerçekleştiriliyor. Bu sene 8. Final, hem katılımcı rekoru, hem de yeni bir dünya rekoru kırılıyor. Fakat final gününe ve yarışmasına gelmeden evvel, perşembeden, pazar gününe kadar, puroya ve sohbete doyuran muhteşem keyifli bir program. Elimden geldiği kadar canlı yayın ve fotoğraflarla size aktarmaya çalıştığım programı, şimdi detayları ile anlatma vakti. 

Program, aslında, her eleme turunda da klasik bir tanışma tüttürmesi ile başlıyor. Burada farkı, program birkaç güne yayıldığı için, perşembeden buluşuluyor. Hemen hemen bütün katılımcılar, Split'in eski şehir kısmında bulunan Paradox adlı kulübün terasında, buluşuyor ve cuma resmi program evveli tanışarak, kaynaşıyor. Herkes birbirine yabancı değil, çoğu katılımcı evvelki senelerden çoktan arkadaş olmuşlar bile. 

Yerli şarap menüsü oldukça zengin olan, hem lokasyonu, hem yiyecekleri, hem de ortamı ile tavsiye edebileceğim bir yer Paradox. Kullananlar için, Trip Advisor, Paradox'a 5 üzerinden 4,5 vermiş. Mekanda masalar, hem girişin önünde, hem giriş katta içeride, hem de teras katına serpilmiş. Aynı zamanda birden fazla bar da mevcut ki, bu da içecek için sırada beklenen zamanı oldukça kısaltıyor. Yeni gelenler, şampiyonanın mucidi Marko tarafından kıdemliler ile tek tek tanıştırılıyor. Zaten ondan sonrası, puronun mavi dumanının yarattığı sohbetle, kendiliğinden geliyor.

Cuma günü akşam 16:00'a kadar serbest zaman var. Artık malum, yaz bitiyor. Biz de fırsattan istifade, günü, denizin keyfini çıkarmak ve sahilde birkaç puro tüttürmek için kullanıyoruz. Akşama doğru herkes, organizasyon otellerinden biri olan Radisson Blu Split'de gerçekleşecek olan kokteyl ve sonrasında Park Hotel'de gerçekleşecek olan Bespoke Cigar Spalato purolarının tanıtımının yapılacağı yemek için hazırlanmaya başlıyor. Kokteyl yine ağırlıklı tanışma ve kaynaşma amaçlı. Tabii ki kalabalık bir evvelki geceye göre daha fazla. Kaynaşmanın yanında, ilk defa sponsorlar, ve özellikle Havana Clube ve Macanudo Puroları, standlarını sergilemeye başlıyorlar. Ayrıca,yine Macanudo'nun getirdiği bir Torcedor, davetlilere puro sarım gösterisi yapıyor. Torcedor, 3 gün boyunca herkese fazlasıyla puro sardı diyebilirim. Bir puro, bol sohbet sonrası, Radisson'un terasından, Park Hotel için ayrılıyoruz. 

Otobüslerle Park Hotel'e varıyoruz ve kayıt sonrası herkes yine tabii ki puro eşliğinde sohbete koyuluyor. Sohbet için yakalayabildiklerim arasında Cigar Journal Baş Editörü Reinhold Widmayer, Cigar Rights of Europe Başkanı, Macanudo CAO Baş Harmancısı Rick Rodriguez vardı. Tabii, onların yanında birbirinden farklı ve hoş sohbet insanlar da vardı. Bir süre sonra, herkes yavaş yavaş masalarına doğru yönlendiriliyor ve yemek faslı başlıyor. Yemek sırasında, hem Roma İmparatorluk temasıyla Bespoke Spalato tanıtılıyor, hem de yine Bespoke'dan farklı puroların tadımları yapılıyor ve yerel şaraplarla eşleştirme önerileri veriliyor. Tanıtım sırasında, 3 sene evvel İsviçre eleme turunda tanıştığım ve o zamandan bugüne gittikçe arkadaşlığımızı pekiştirdiğimiz Jeremy Casdagli, Roma askerlerini çevresine alarak Sezar kılığında karşımıza çıkıyor. Sonrasında gerçekleştirilen çekilişle, gecenin şanslısı sınırlı sayıda üretilen Spalato'dan bir kutu kazanıyor. Gece yine puro dumanı eşliğindeki koyu sohbetle son buluyor.

Cuma günki muhteşem geceden sonra geliyoruz asıl aktivitelerin olacağı ve dananın kuyruğunun kopacağı gün olan cumartesiye. Radisson'un balo salonunda gerçekleştirilen bütün aktiviteler için sponsolar, Macanudo, Havana Club Rom, S.T. Dupont, Cuervo y Sobrionos, Cigar Journal, standlarını açmış, ürünlerini sıralamış ve ilgilenenler ile bilgi alış verişinde bulunuyorlar. Gün oldukça erken, 9:00 da etkinliklerle başlıyor. İlk etkinlik, CAO Pilon purolarının tanıtımı ve tadımı ile başlıyor. Tanıtımı Baş Harmancı Rick Rodriguez yapıyor ve soruları da yanıtlıyor. Arkasından, Havan Club Rom tadımı ve eşleştirmesi var. Seleccion de Maestros, Club Anejo 15 ve Havana Club Union(Cohiba logolu olan) romları deniyoruz. Ne yalan diyeyim, damak alışkanlığı mı desek, en çok Club Anejo 15 hoşuma gidiyor. Bu arada eşleştirme olarak Club Anejo 15 ve Ramon Allones Specially Selected  purosunu denemenizi tavsiye ederim. Sonrasında sırasıyla Cuervo y Sobrinos saatlerinin tanıtımı, Cigar Journal ve Cigar Rights of Europe tanıtımları ile günün ilk kısmını bitiriyoruz. Bu tanıtımların arasında da yine CAO'nun Fuma Em Corda seri purolarıın tadımı gerçekleştiriliyor. Oldukça baharatlı olan bu puroyu gerçekten tok karnına tüttürmek faydalı olacaktır, merak edenlere duyurayım. 

Saat 4 civarı yine herkes balo salonunun önünde toplanıp, kayıt ve masa numaralarını alıyor. Her ne kadar çok bahsedilmese de, herkesde biraz heyecan seziliyor. Dünya rekorunun, bu yarışmaya kadar 3 saat olduğu düşünülünce, gecenin ne getireceği oldukça merak konusu. Kayıt, sohbet vs derken, saat tam 5'de, herkesin masalarda yerini alması sonrası, balo salonu kapıları kapanıyor. Bu dakikadan itibaren, yarışmacıların, puroları sönene yada kendi istekleriyle bırakana kadar masadan kalkmaları yasak. İki kibrit ve bir keser ile iki dakikalık malum hazırlık süreci geçiliyor ve odaya tamamen bir sessizlik hakim oluyor. Sabahtan beri, koyu sohbetlerin duyulduğu salon da sadece duman ve sessizlik var ve kurallara göre ilk 5 dakika da böyle geçmek zorunda. Fakat sonrasında dahi, salonda izleyenler dışında çok fazla konuşan yok. Bu sene 100'ün üzerinde katılımcı var ve herkesin odaklandığı bir tek şey var, kendi purosu. 

Maalesef, her zaman olduğu gibi, kısa süre sonra tek tük sönmeler başlıyor ve dikkat edilmesi gereken ilk 30-40dk içinde hatırı sayılır bir yarışmacı grubu, purosu sönerek yarış dışı kalıyor. İlk iki eleme turumda, ben de o kervandan olduğum için, genellikle ilk 40dk. puromu gereksiz hızlı tüttürüyorum ve bu da benim hatam oluyor. Kronometre, 40dk. birkaç saniye geçtikten sonra külüm düşüyor ve ceza süresi almamı, o birkaç saniye engellemiş oluyor. Zira, yine kurallara göre, ilk 40dk. külünüzü  düşürmemeniz şart. Süre geçiyor, geçiyor ve kronometre 1:29:59'u gösterdiğinde içim rahatlıyor, çünkü o saniye itibari ile kendi rekorumu kırmış oluyorum. Fakat maalesef o zamana kadar, farklı zamanlarda eşit yanmama problemi yaşatan puroyu düzeltmek için, birkeç defa boşuna harlı tüttürmek ve puroyu kısaltmak durumunda kalıyorum. Sonunda, 10dk. kadar sonra 1:39:39 ile purom sönüyor ve ben de ayrılanlar kervanına katılıyorum. Tesellim, kendi rekoruma 10dk. kadar eklemek oluyor. Benim arkamdan, hemen yanımda oturan ve geçen senenin şampiyonu olan Mirko Giotto purosunun ateşini kaybederek yarış dışı kalıyor. Yarışma en az bir bu kadar daha devam ediyor ve kronometre 3:06:15 gösterdiğinde Rus yarışmacı Alexander Shagay yeni bir dünya rekoru ile yarışmanın birincisi oluyor. Yaklaşık 30dk. normal süresi olan bir puroyu 3 saat tüttürebilmek inanılmaz bir başarı gerçekten. Bu başarı ardından herkes beklenen yemeğe geçiyor ve gece farklı gösteri ve dans eşliğinde devam edip son buluyor. 

Bize de buradan bir keze daha, Shagay Bey'i tebrik etmek ve bir dahaki finale daha iyi hazırlanmak düşüyor. Gerçekten eğlenceli, purosu, sohbeti ve arkadaşlığı yüksek seviyede olan bu organizasyona, finaline yada eleme turlarına katılmayı, gidebilenler için mutlaka tavsiye ederim. 

Hepinize keyifli tüttürmeler...

bottom of page