top of page

Herşey Puro İçin - Claudia Wiemer

14.04.2019

Cigar Journal için Floransa'da gerçekleştirdiğimiz tadım haftasonu sırasında, Köln'den gelen ve puro konusunda oldukça aktif bir hanımefendi ile tanışmıştım, Claudia Wiemer.

Aslen bir gıda firmasında yönetici olan Claudia, o zamanlar yeni kurduğu ve halen de başında olduğu Köln Puro Kulübü üzerine çalışıyordu. Kendi tabiri ile, ortak puro tutkusunun bir araya getirdiği bir arkadaş toplantısı olan grup, ayda bir toplanarak, lezzetli yemek ve içki eşliğinde puro tüttürüyor. Özellikle eski zaman filmlerinden bildiğimiz, yemek sonrası kütüphaneye geçilip, viski yada konyak eşliğinde puro tüttürme sahnelerinden çok etkilenen Claudia, bu sebeple, bu tarz toplantıları özellikle ambiansı olan mekanlarda yapmaya çalıştığını söylüyor.

Claudia Wiemer4.jpg
CRE Logo final.jpg

Claudia, puro tüttürmeyi neden sevdiğinin sebeplerinden bahsederken, en başta kendisine verdiği huzurdan bahsediyor. Sonrasında, aynı şarapta olduğu gibi, farklı lezzet profillerini keşfetmenin keyfini ve tabii ki, bu keşif yolculuğu sırasında tanıştığı diğer puro sevdalıları ile olan paylaşım ve dostluğu sıralıyor. Puro seçimini ise, mevcut olan zamanına, yemek evveli yada sonrası  olmasına bağlı olarak yaptığını söylüyor. ''Ben de senin gibi Cigar Journal Tadım Panelisti olduğum için, kendimi belli marka ve vitolalarla kısıtlamıyorum. Her ne kadar, kadınlar halen erkekler tarafından puro tüttürülürken garipsenebilse bile, biz de yüksek yüzük kalınlığı olan yada sert olan purolar tüttürmeyi sevebiliyoruz'' diye ekliyor.

Claudia, puro konusunda, kendi kulübü dışında da oldukça aktif. Puro tadımı için, Cigar Journal organizasyonlarına katılıyor, Dünya Puro Tüttürme Şampiyonası'na katılıyor ve takip edip, vakit ayırabildiği diğer yerel organizasyonlarda yer almaya çalışıyor. Bu kadar hareketin yanında, kendisi, Şubat ayı itibari ile Avrupa Puro Hakları Derneği'nin (Cigar Rights of Europe)  başkanlığına seçildi. 

Bu derneğin, tarihsel olarak birçok kültürde özel bir yeri olan puro ve puro üretiminin, git gide artan düzenlemelerle kısıtlanmasına bir hak arayışı olarak, yaklaşık iki sene önce kurulduğunun altını çizen Claudia, başkan olarak seçilmekten de büyük onur duyduğunu belirtti. Birçok ülkede tüketicisinden, üreticisine elçileri vasıtası ile yerel ve Avrupa kanunlarını yakından takip ettiklerini ve şu anda ana hedeflerinin üye sayılarını ve bununla beraber baskı kabiliyetlerini artırmak olduğunu anlatıyor. "Bu Mayıs, Avrupa Parlamento seçimleri var ve biz bu seçimlere dahil olarak, sesimizi duyurmak istiyoruz. Bu yönde de çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Siyaset henüz, ikisi de tütün ürünü olsa bile, sigara ve puro arasında doğru şekilde ayrım yaparak, kanunları buna göre düzenlemiyor. Kapalı mekan yasaklarından sonra, açık mekan yasakları da gittikçe artıyor. Bazı ülkelerde, puro salonlarında bile tüttürmek artık yasaklanıyor. Tek tip paket şu an Avustralya'da uygulanmakta ve Hollanda'da uygulanmak üzere. Bunlara karşı tavrımızı koymaya çalışıyoruz."diyor. 

Claudia Wiemer3.jpg
FullSizeRender.jpg
Köln Puro Kulübü.jpg
Claudia Wiemer.jpg

İşin siyasal yönünü bir kenara bırakıp, son olarak Küba ve Yeni Dünya puroları hakkında fikirlerini soruyorum. "Bana göre herkesin damak tadına göre, her yöreden puro bulmak mevcut. Bununla beraber, fiyat-performans ilişkisi de oldukça önemli. Kötü sarılmış yada tıkalı bir puroyu, sadece tütün kalitesi yüksek diye, aşırı fiyatlara satmak pek doğru birşey değil maalesef." şeklinde bir cevap alıyorum. 

Bu soruyla beraber, bir dahaki Cigar Journal tadımına kadar kendisine veda ederken, röportaj için de çok teşekkür ediyorum.

bottom of page