top of page

Seyahat Adaptörü

Eylül 2017

Nasıl olduysa bu zamana kadar gözümden kaçmış ama seyahatte çoğumuzun yaşadığı başlıca problemlerden birine çözüm buldum. Malum, farklı ülkelere seyahat ederken kullanılan başlıca yöntemlerden biri uçmak. Lakin, uçmak, özellikle de yurtdışı uçmak demek, türlü türlü emniyet kurallarına uymak demek. Bunların en başında da, yanıcı ve patlayıcı maddelerin bavula ve yanımıza alınmaması geliyor. Bu da, purolarımızı yakmak için kullandığımız çakmağımızı evde bırakmak anlamına geliyor ki, en önemli aksesuarlarımızdan biri. Tabii ki gittimiğimiz yer, ıssız bir ada değilse ateş bulmak o kadar problem değil ama doğru ateşi bulmak bazen zor olabiliyor. Kibrit buluruz da, uzunu gerekir, rüzgarlı havada, normal çakmakla yakamayız vs.; hepimizin yaşadığı problemler. Doğal olarak da, ah keşke pürmüz(jet) çakmağım yanımda olsaydı, diye düşünmeden edemeyiz. 

İşte şimdi bahsedeceğim basit aksesuar, bu derde derman oluyor. Her ülkede, rahatlıkla bulabileceğiniz ve ucuz olan basit bir Tokai çakmağı, pürmüz çakmağa dönüştüren bir mucize. Cigar Traveller, fişinizi gittiğiniz ülkenin prizine uyduran adaptör misali, normal bir çakmağı, puronuzu yakabileceğiniz güçlü bir pürmüz çakmağa dönüştürüyor. En güzel yanı da, bu adaptörü, priz adaptörü gibi heryere götürebiliyor olmanız, zira taşırken içinde ne gaz oluyor, ne de çakmak. Basitçe, gittiğiniz ülkede, bir çakmak alıp, çakmak taşını ve silindirini çıkartıp, adaptörün içine koyuyorsunuz. Artık sadece gaz veren çakmağınız, adaptörün tetiğine basınca, muhteşem mavi alevi pükürtüyor. 

Adaptör iki türde, biri sadece elde kullanmak üzere olan CT30, diğeri masada da durabilen CT34. Şahsen CT34 boyut olarak büyük olduğu için ufak olan daha mantıklı gibi ama tabii ki tercih kullanıcının. Adaptörün satışını yapan siteden, yedek çakmak da satın alabiliyorsunuz ama daha ucuzunu bulabileceğinizi tahmin ederek ve yanınızda çakmak taşırken el konulma riskinden dolayı siteden temin etmeseniz de olur. 

Fikir muhteşem. Seyahate giderken mutlaka edinilmesi gereken faydalı bir nimet. Aşağıdaki videoda, tam olarak nasıl çalıştığını görebilirsiniz. CSWC Finali'nde, şahsen ben de, birinci elden deneyerek kullandım ve oldukça başarılı buldum. Hem kalite hissi yüksek, hem de tutuşu rahat. 

Eminim, artık farklı bir ülkeye uçarken, priz adaptöründen önce aklınıza bu adaptör gelecek.

Keyifli tüttürmeler.

bottom of page