top of page

Puro Emoji Önerim ve Sonucu

02.04.2019

İlk çıktığı zamandan itibaren, sağladıkları kolaylıklar ve her sene yenilenen özellikleri ile cep telefonları yaşam tarzlarımızı hızla değiştirdi. İletişim seviyemizi, yüzyüze konuşmaktan çok, telefonla konuşmaya, sonrasında telefonla konuşmak yerine de mesajlaşmaya kadar düşürdü. Şimdi neredeyse, hızı ve rahatlığı sebebiyle, kimse kimsenin doğru düzgün sesini bile duymaz oldu. Doğal olarak, yeni iletişim yöntemleri, kendi yeni ihtiyaçlarını da doğurdu.

Malum, telefonda konuşurken, yüz yüze olduğu gibi vücut dilimizi kullanmamız çok mümkün değil, hatta hiç değil. Kullansak bile, karşı tarafın görmesi mümkün değil. Bu yüzden, yanlış anlaşmalar, kırılmalar, darılmalar bile olabiliyor. Ben yaşadım, biliyorum ama eminim siz de yaşamışsınızdır. İletişimi, mesajlaşma seviyesine indirgemek ise, sesli iletişiminin de yoksunluğundan, yanlış anlaşmalara daha da açık bir durum ortaya koydu. Bu da ilk mesajlaşma günlerinden itibaren insanları, kendi hislerini karşı tarafa, farklı karakter kombinasyonları ile iletme gibi bir yola sürükledi. Örnek vermek gerekirse, basitçe bir "Yapma yaaa...." cümlesi arkasına gelen farklı karakter kombinasyonları ile, karşı tarafa farklı duygular ile ulaştırılabiliyor:

Yapma yaaa... :-(  = Üzgün bir haber alınınca

Yapma yaaa... :-)  = Güzel bir haber alınınca

Yapma yaaa... >:-( = Kızgın şekilde

Bunlar tabii daha çok, mesaj atmanın ilkel zamanlarında daha sık kullanılıyordu. Bugün ise bu karakter kombinasyonlarının yerine Emoji denen bir kavram almış durumda. Ekran ve telefon teknolojilerinin gelişmesi doğrultusunda, ekranda kullanılabilecek grafiklerin de derinlikleri ve çeşitleri zamanla arttı. Artık, Emojiler sayesinde, duygu aktarımı çok daha doğru ve kolay gerçekleşiyor. Öyle oldu ki, Emojiler kelimelerinin de yerlerini almaya başladı. Mesela artık insanlar, "Kek" yazmak yerine Kek Emoji'sini kullanabiliyor. 

Bugün, klavye ile yazarken her karakter gibi Emojiler de, Unicode Konsorsiyum(Consortium) organizasyonu tarafından geliştirilen ve her karaktere bir sayı değeri karşılığı atayan bir endüstri standardı olan Unicode (Evrensel Kod) adı altında standardize edilmiş durumda. Sistemin amacı farklı karakter kodlama sistemlerinin birbiriyle tutarlı çalışmasını ve dünyadaki tüm yazım sistemlerinden metinlerin bilgisayar ortamında tek bir standart altında temsil edilebilmesini sağlamak. Evrensel Karakter Kümesi (UCS) olarak bilinen ISO/IEC 10646 standardı ise, her iki organizasyonun işbirliği ile aynı sayısal karşılıkları taşımaktadır. Unicode, son sürümü itibarıyla 129 farklı modern ve tarihi yazım sistemine ait 120.000'den fazla karakteri ve emoji gibi çeşitli sembol kümelerini kapsamaktadır. - Bu paragraf fazla teknik olduğu için Vikipedi'den yardım aldım :-D

Kısaca, günümüz telefonlarında kullanılan emoji karakterler UniCode Consortium tarafından kabul edilip, oluşturulup, standardize edildiken sonra, teknoloji firmaları tarafından telefon klavyelerine tercihleri doğrultusunda ekleniyor. Bugün, bilgisayar başında biraz zaman ayırıp, ufak bir dönem ödevi yazabilecek herkes, Unicode Consortium'a yazıp, istediği bir emoji önerisinde bulunabilir. Eğer, kabul görürse ki, bu uzun bir süreç ve birkaç komitenin onayı sonrasında gerçekleşiyor, telefon ve tabletlerin klavyelerinde emojiniz yerini alıyor.

Ben de bundan yola çıkarak Ağustos 2018'de komiteye sunmak için bir Puro Emojisi üzerinde çalıştım ve bir öneri hazırladım. Ağustos 2018'de sunduğum öneri, ilk etapta Kasım 2018'de revize edilmesi için geri gönderildi. Ek bir çalışma yaparak, tekrar geçtiğimiz Kasım ayında önerimi komiteye sundum. Amacım aslında basit, sinekten, böceğe, pastadan, ustaya kadar emojiye sahip birçok gerekli, gereksiz karakter mevcut ama bir tanesi de puro yerine kullanılabilecek emoji değil. Biz puro sevdalılarının rahat, rahat kendilerini ifade edecek niye bir emojisi olmasın? 

 

 Üzerinden yaklaşık 5 ay gibi bir süre geçti ve bugün bir yanıt geldi:

"Puro" Emoji öneriniz komite tarafından gözden geçirilmiş bulunmaktadır. Emojinin bulunacağı "Nesne" kategorisi şu an için öncelik arz etmemektedir ve öneriniz bu yüzden geri çevrilmiştir. 

Böylece şu an için, eklenmesini istediğim ve yan tarafta, çok yerde karşımıza çıkan puro resmini kullanarak sunduğum Puro emojisi geri çevrilmiş oldu. Ben yine de, biz puro sevdalılarının da kullanabileceği bir emoji olması adına bu işi biraz daha kovalayacağım, Sonu bir yere varır mı bilemem ama daha önce bu işlerle uğraşmış olan birilerinin tavsiyesi olursa, seve seve dinlerim. 

Puro Emojili günlerde görüşmek üzere.

Keyifli tüttürmeler...

Unicode Logo.png
Cigar emoji color big.png
Cigar emoji color big bw.png
bottom of page