top of page

Charles Grech Cafe Valetta, Malta

Malta...Yunanlılar'dan, Araplar'a, Fransızlar'dan, İngilizler'e kadar, ki İngiltere'den bağımsızlığını 1964'de kazanıyor, herkesin sahip olmak istediği Akdeniz'in ortasında bir ada, gerçi birkaç adalar topluluğu. Akdeniz'deki konumundan dolayı her zaman, her hükümdarın ve hüküm süren imparatorluğun gözünü diktiği, ticaret yollarının kesiştiği, zengin tarihi ve zengin turizmi ile meşhur kara parçası. Günümüzde birçok tarihi filme doğal set olarak kullanılan bir ada Malta. Mesela, Brad Pitt'in de oynadığı Truva burada çekilmiş. Sonrasında Brad Pitt tekrar, Angelina Jolie ile çektiği film By The Sea için ziyaret etmiş adayı. İmparatorluklara, filmcilere ve turistlere bu kadar şey sunan ufacık yer, tabii biz puro düşkünlerine de ufak tefek şeyler sunuyor. 

Charles Grech House, 1881 yılında, İngiltere Kraliyet Donanması'ndan ülkesine geri dönen bir asker tarafından, Valetta'da Republic Caddesi üzerinde tütün ve alkol dükkanı olarak kuruluyor ve yıllar içinde bugünki hali ile Charles Grech Cafe'nin temelleri atılmış oluyor. Charles Grech ismini ve mekanlarını, adanın farklı merkezlerinde bulmak da mümkün.

Valetta'nın hem turistik, hem de alışveriş için uygun ana caddelerinin üzerinde olan bu mekan, bir giriş ve bir bodrum katından oluşuyor. Giriş katdaha çok cafe ve restoran/bar olarak hizmet verirken, alt kat her türlü alkollü içkinin sunulduğu ve puroların olduğu yer. Alt katta ufak gruplara özel davetler de veriliyor. Yukarıda aynı zamanda ufak da bir masaüstü humidoru mevcut.

Alt kat, tam bir hazine odası gibi. İstemediğiniz çeşitte şarap, viski ve diğer alkollü içkiler mevcut. Bizim için de bir tane kabinet humidor koymuşlar. İsterdim ki, alkolde bu kadar çeşit olan bir dükkan, biraz daha fazla ve özel bir puro envanterine sahip olsun. Yine de, size keyifli bir gün geçirecek seçenekleri mevcut ve gayet uygun şartlarda muhafaza ediliyorlar. Fiyatlar da pek o kadar uçuk değil açıkçası. Merdivenlerden indiğiniz zaman, 3 bölümlü bir kata geliyorsunuz. Solunuzda kalan kısımda duvardan duvara şarap raflarının arasında bir masa karşınıza geliyor, ki burada ufak davetler verebiliyorsunuz. Sonrasında, daha çok özel ve limitli ekspresyonların olduğu viski ve şarap kısmı var ve son kısımda, ağırlıklı yüksek alkollü içkilerin olduğu bir kısım var. Gerçekten o kadar seçenek arasından hangisini seçeceğini şaşırabiliyor insan. 

Malta ve çevresindeki adalar, özellikle Gozo, yaz tatili ve tarihi gezi için oldukça çekici bir yer. Her girdiğimiz yerde de, her geçen gün daha fazla Türk turist geldiğinden bahsediyorlar. Belli ki, bizim için de oldukça popüler biryer konumunda. Valetta'ya gittiğinizde, mutlaka bu ana cadde üzerinde yürüyeceksinizdir. Uzun bir gezi sonrası burada durup ufak birşeyler içerken puro tüttürerek günün yorgunluğunu atmanızı tavsiye ederim. 

 

Keyifli tüttürmeler…

bottom of page