top of page

Cano Özgener Vefat Etti

Geçtiğimiz bir yıl içinde, puro dünyası maalesef fazlasıyla kayıp yaşadı. Piyasanın eski toprakları birer, birer aramızdan ayrıldılar. En son olarak da, maalesef, 1938 İstanbul doğumlu Cano Aret Özgener geçtiğimiz günlerde vefat etti. 

Puro hikayesi, aslında 1968 yılında Nashville'de pipo satmak için kurduğu CAO markasını, sonrasında ürettiği purolar için de kullanmasıyla başlıyor. Kendisi de sıkı bir pipo koleksiyoneri olan Cano Aret Özgener, Columbia Üniversitesi'ni bitirdikten sonra, Eskişehir'den getirdiği lületaşı pipoları Amerikan piyasasına satarak yaratıyor CAO markasını. Puro macerasına, pipo ticaretinde gelişip, çevre edindikten sonra giriyor.

Bir aile markasına dönüştürerek, kızı ve oğlunu da yönetime aldığı CAO, birçok yenilikle beraber piyasada kendine haklı bir yer ediniyor. 2007 yılında, markayı, o yıllarda, Amerika pazarında fazla pay sahibi olmayan Scandinavian Tobacco Group'a satıyor. Satış sonrası bir süre, oğlu Tim yönetimde devam etse de sonrasında ayrılıyor. 

Cano Özgener ise, puro piyasasından çekildikten sonra, kendini sanata adıyor ve OZ Arts'ı kuruyor. CAO yönetiminden ayrıldıktan sonra oğlu da tekrar OZ Arts'ın yönetiminde yerini alıyor.

Cano Özgener'e Allah'tan rahmet, ailesine sabır diliyoruz.

Cano Aret Özgener, kızı Aylin ve oğlu Tim
OZ Arts
bottom of page