top of page

Puronuz soyunmaya karar verirse...

Puromuzu her ne kadar keyif almak için yakıyor olsak da, yeri geliyor, tüttürdüğünüz puro, bu işten en iyi anlyanları bile rahatsız edebiliyor. Bu rahatsızlık kimi zaman bulantı, kimi zaman baş dönmesi yada hafif terleme olarak karşımıza çıkıyor. Sonuç olarak da, keyif için yaktığımız puro, bir anda ızdırabımız oluyor.

 

Peki bu durum neden ortaya çıkıyor? Yanlış birşeyler mi yapıyoruz? Bizim yaptıklarımıza yada yapmadıklarımza gelmeden evvel, bu rahatsızlığın sebebi az bir ihtimal de olsa, bizim elimizde olmayan bazı sebeplerden kaynaklabiliyor. Tüttürdüğünüz puronun yapraklarındaki kimyasal koruyucu yada bazı zararlı kalıntıları, yukarıdaki rahatsızlıkları tetikleyebiliyor. Bunun önüne ucuz makine sarımı purolar yerine, daha kaliteli ve fiyat olarak biraz daha üst sınıf puro kullanarak geçebilirsiniz.

 

Gelelim şimdi asıl nedenlere. Bu sıkıntıyı çok büyük ihtimalle aşağideki üç sebepten biri yüzünden yaşarız:

 

1.       Alışık olduğumuzun üstü sertlik de puro tüttürürsek

2.       Hızlı tüttürürsek

3.       Dumanı içimize çekersek

 

Yeni başlayanlar genellikle, yukarıdakilerin hepsini de yaptıkları için bulantı, terleme yada baş dönmesi yaşarlar. Zaman ve tecrübeyle tabii ki bunların üstesinden gelmek mümkün. O zaman tecrübeli tüttürücülerin de başına gelen rahatsızlıkları nasıl önleyeceğiz.

 

Bir kere önce içeceğiniz puronun sertliğini iyi seçmemiz lazım. Hiçbirimiz doğduğumuzda nikotin tüketimine başlamadığımız için(hatta o yüzden çocuklara belli bir yaşa kadar patlıcan bile verilmiyor), bir anda vücudun aldığı yüklü miktarda nikotin hiç istemediğiniz etkiler yaratabilir. Uzun süre daha hafif sertliklerde puro kullanan biri dahi, bir anda nikotin değeri alışık olduğunun çok üzerinde bir puro tüttürdüğünde, rahatsızlık hissedebilir. Onun için sertliği belli aralıklarda hafif hafif arttırarak tüttürmek, hem aldığınız zevki katlayacak, hem de sıkıntı yaşamamızı önleyecektir. Yeni başlayanlar mesela, Connecticut sargı yaprakları ve Dominik dolguları ile ilk denemelerini yapabilirler. Hemen Cohiba’ya saldırmak puroyu heder etmek ve özentilikten fazla öteye gitmeyecektir maalesef.

 

Sonra, puro tüttürmenin doğasında olduğu gibi ağır ağır, acele etmeden, keyfini sürerek tüttürmemiz lazım. Genel kural, çoğu yerde dakikada bir tüttürme olarak kabul görüyor. Fazla hızlı tüttürmek, alınan nikotin miktarını çok arttıracağı için rahatsızlık yaratabilir.

 

Tabii bunların yanında, puro tüttürmek ile sigara içmek arasındaki farkı anımsayarak, dumanı içimize çekmeyeceğiz. Puro dumanını içinize çekmek anlık nefes alma da zorluk bile yaratabilirken, süreklilik arz ederse, daha fazla zarar da verebilir.

 

Yukarıdakilere dikkat ettik ama oldu ya, yine de bir bulantı, bir baş dönmesi geldi. Elinizdeki puro ne olursa olsun, puroyu hemen bırakın ve dumanlı ortamdan ayrılın. Biraz su içerek temiz havaya çıkın ve derin nefes alıp verin. Eğer uzanabilecek durumdaysanız, uzanmak da yardımcı olur. Hele işin ucu hepten kaçtıysa, hiç sıkılmadan çıkartın ve sonrasında temiz havaya çıkın. Bazı denk geldiğim kaynaklar nikotininin insülin salgısına etkisi nedeniyle, bir parça şeker, şekerli su yada şekerli yiyecek almanın da yararlı olacağından bahsediyor. Ben bunu daha denemedim ama temiz hava kesinlikle iyi geliyor. Diğer bir tavsiyem, karnınız zil çalarken tüttürmeyin derim. Az da olsa birşey yemeniz size daha fazla keyif aldırtacaktır.

 

Ne olursa olsun, puroyu keyif için, acele etmeden tüttürdüğünüzü unutmayın. Olduğunuz anın ve etrafınızdakilerin tadını çıkartın ve kendinizi zor duruma sokmamaya çalışın.

bottom of page