top of page

Brezilya

 

Brezilya deyince, herhalde, aklımıza ilk önce futbol, sonra karnaval, belki sonra da kahve gelebilir. Halbuki Brezilya'da, son zamanlarda oldukça sık kullanılmaya da başlanan(Davidoff Escurio serisi en son verebileceğim örneklerden) ve eskiye nazaran daha fazla beğenilen tütün türleri mevcut.

 

Bahia bölgesi tütünü, güçlü, baharatı fazla, aromatik yapısı itibari ile oldukça gövdeli kabul edilen bir tütün türü. Bahia eyaletinde; Mata Fina, Mata Norte ve Mata Sul bölgerinde yetişen yapraklar mevcut. Her biri de, nötral, topraksı ve tatlı bir yapıya ve dolayısıyla, normal bir maduro'dan farklı aromatik bir yapıya sahip. Mata Norte, Fina'dan biraz daha koyu ve daha aromatik bir yaprak. Çoğunlukla direkt güneş altında (sun grown) yetiştirilen Mata Fina yaprakları, eskiden daha çok bağlayıcı yaprak olarak kullanılırken, şimdi sıklıkla kaliteli yapıları nedeniyle, sargı yaprağı olarak da kullanılıyorlar.

 

Arapiraca bölgesine has tütün ise, Bahia'ya göre daha bir maduro gibi koyu olsa da, daha az aromalı bir yaprak. Bu sargı yaprağı, hafif tatlı bir aroma verebilen, yumuşak bir yapıya ve bu yapısıyla da bir puroyu, sert yapmadan, lezzet katma özelliğine sahip. Bu da, yaprağın, genellikle hafif yapıda maduro puro harmanlarında kullanılmalarına olanak veriyor.

 

Brezilya sargı yaprakları aynı zamanda, güçlü yanışları ve beyaz külleri ile de meşhur.

 

Aşağıda, bölgelere göre farklı yapıları ve aromaları gösteren ve puro seçimlerinizde size yardımcı olacağını düşündüğüm ufak bir liste paylaşıyorum.

bottom of page