top of page

Boveda Butler

10.06.2019

Yaklaşık bir sene evvel Boveda, Sensor adı altında, ufak kahverengi bir cihaz piyasaya sundu. Hem nem ölçer, hem de ısı ölçer olmasının yanında, yaptığı ölçümleri hem hafızasında tutması ve grafiğinin de bir aplikasyon vasıtası ile tablet yada telefonunuzdan görüntülenebilmesi, bu cihazı, alışılmış nem ve ısı ölçerlerden farklı kıldı. Bir süre sonra, Boveda bu cihazın adını bir pazarlama taktiği olarak Boveda Butler(Uşak) olarak değiştirdi.

Kutuda Butler

Boveda Butler'ın kutusundan, cihazın kendisinin yanında, Boveda kalibrasyon kiti, cırt-cırt bant(cihazı humidorun kapağında tutturmak isterseniz) ve kullanma kılavuzu çıkıyor. Bu kadar az ve öz bir içerikle zaten kurulumun çok zor olmadığı da anlaşılıyor. Boveda sizden Butler'ı kullanmadan önce, aplikasyonu indirmenizi istiyor. İkinci aşama olarak, telefonunuzun yada tabletinizin Bluetooth'unu açıp, Butler'ı ekranın üstüne koyarak, bağlantısını sağlıyorsunuz. Artık aplikasyon yeni cihazınızı görebiliyor. Sonrasında, Butler'ı 24 saat süren bir kalibrasyondan geçirmeniz gerekiyor. Bunu da çok basit olarak, Boveda'yı kalibrasyon kitine koyduktan sonra, aplikasyondan bir iki tıkla başlatarak yapıyorsunuz. 24 saat sonra, telefonunuz yine sizi kalibrasyonun tamamlandığına dair bilgilendiriyor. Bu dakikadan itibaren de Butler'ı kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Cihaz kalibrasyonunuzu, istediğiniz zaman, istediğiniz kadar yenileyebiliryorsunuz. Birden fazla Butler kullanacaksanız, aynı kit içinde kalibre edebiliyorsunuz. 

Paket İçeriği
Kalibrasyon
Kalibrasyon Ekranı
Ayarlar
Ayarlar Devam

Kalibrasyon devam ederken, siz de aplikasyonu kendinize göre ayarlayabiliryorsunuz. Humidorunuza isim verebiliyor, içeriğini düzenleyebiliyor, ve belki de en önemlisi, Butler'ın, humidorunuzun hangi değerler dışında sizi uyarması gerektiğinin ayarlarını tanımlıyabiliyorsunuz. Kalibrasyon bittikten sonra da, Butler'ı artık humidorunuza yerleştirme ve keyfini sürme vakti geliyor. Butler'ı ister purolarınızın üstüne, isterseniz de cırt-cırt bantlarla humidora tutturma imkanınız var. Mıknatıs kullanmamaları dikkatimi çekti, zira çoğu humidorda bu tarz cihazları tutturmak için kapaklarında ya mıknatıs oluyor, yada metal plaka. Bu yönde bir ibare okumadıysam da, mıknatısın cihazı etkilemesi muhtemel olabilir diye ben de kullanmadım.

Ayarlar kısmında, ilginç bir detay var. Darbe ayarı, yani humidorunuz, sizin ayarladığınız şiddetten fazla bir şiddette darbe alıyorsa onun da bilgisini size veriyor. 

Kurulum ve ayar sonrası ana ekranda, Butler kullandığınız her humidorun detaylarını görebiliyorsunuz. Ben şu anda bir tane humidorda kullandığım için sadece CYS LONDON adlı humidor gözüküyor. Eğer farklı humidorlarımda da Butler kullanıyor olsaydım, o zaman diğer humidorlarım da, nem ve ısı detayları ile aşağıdaki ekran görüntüsünde alt alta sıralanıyor olacaklardı. Butler ölçüm yapmaya başladığı andan itibaren 10 gün boyunca bütün ölçümleri aklında tutabiliyor. Bu 10 gün içinde eğer telefon yada tabletinize Bluetooth ile bağlantı gerçekleşme, yeni günü kaydetmek adına ilk günü siliyor. Hergün eve geldiğimizi varsayarsak, aslında bilgilerin kaybolması pek olası değil. Bu ölçümleri de, saatlik, günlük ve aylık olarak telefonunuzda grafiklendirebiliyorsunuz. Benim değerlerimin yüksek ve farklı, farklı olduğuna bakmayın, çünkü yeni humidor olduğu için rodaj yapıyorum.

Humidor Listeniz
Anlık Ölçüm Değerleri
Saatlik Ölçüm Grafiği
Günlük Ölçüm Grafiği

Bu bahsettiklerim dışında, aplikasyon içinde, puro ve bakımı üzerine türlü, türlü makale ve bilgiler de mevcut. Bunlara da ekran görüntülerinin sağ alt kısmındaki "Ampül" ikonundan görüntüleyebiliryorsunuz. Aynı zamanda, belli aralıklarla, aplikasyon sizin yerinize Boveda sipariş verebiliyor. Ben henüz bunu kullanmadım ama tahminim, fiyatları USD olarak gösterdiği için, sadece Amerika'da geçerli olduğunu tahmin ediyorum.

Gelelim, ölçümleri evden ve humidordan uzakta nasıl görüntüleyebildiğimize. Bunun için, sürekli humidorunuzun Bluetooth bağlantı menzilinin içinde bulunan, ikinci kullanmadığınız bir tablet yada telefona ihtiyacınız var. Bu telefonu da yukarıda anlattğım gibi Bluetooth'la bir kere bağlıyorsunuz. Bağlarken ilk telefonunuzun Bluetooth'unu geçici olarak kapatıyorsunuz. İkinci telefonunuzda, aplikasyonun humidorları gösteren sayfasında pil göstergesinin yanında Bluetooth logosunu görünce, bağlantı tamamlanmış oluyor ve ilk cihazınızdan artık Bluetooth olmadan evin dışında bile humidorunuzun değerlerini okuyabiliyorsunuz.

Ben bunu aşağıdaki gibi denedim, fakat bazı sıkıntılar yaşadım. İlk cihaz olarak Samsung S9 kullanırken, ikinici cihaz olarak Galaxy Tab S'imi ve Samsung S6'ımı denedim. Bazı seferler sıkıntısız işlerken, bazı zamanlarda aplikasyon her iki ek cihazda da çöktü. Sonra ikinci cihaz olarak Samsung S10 denemedim, hiç sıkıntısız çalıştı. Dolayısıyla, aplikasyonu kullanırken ne kadar yeni versiyon işletim sistemi kullanırsanız o kadar sorunsuz işliyor. Boveda iOS 10+ ve Android 5+ öneriyor. Aşağıdaki videolarda çalışan ve çalışmayan seferleri sizlerle paylaşıyorum.

Peki netice nedir? Paraya değer mi, değmez mi? Kısa cevabım, değer. Neden? Sıralayalım:

  • Kapalı bir kutunun içindeki nem ve ısıyı, kutuyu açmadan görebiliyorsunuz.

  • Bu değerleri, belli bir süre zarfı içinde grafiklendirerek, humidorunuzu nasıl korumanız yada konumlandırmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz.

  • Belirlediğiniz değerler dışında hemen bilgi ve buna karşılık önlem alıyorsunuz.

  • Evinizin dışında, herhangi bir yerde, seyahatte yada ofiste, humidorunuzu değerlerini takip edip, müdahele etme yada ettirme imkanınız var.

  • Siz yokken, humidorunuza herhangi bir darbe ve neticesinde zarar geldi mi öğrenebilirsiniz.

  • Farklı sayıda humidorunuzun değerlerini tek seferde görüntüleyebilirsiniz.

  • Humidorunuzun kapağını tekrar, tekrar açarak, puroların hava ile temas etmesine engel oluyorsunuz.

Artılarının yanında, eksiklerini de yazmak gerek:

  • Samsung S6'ımın yazılım sürümü 7 olmasına rağmen, aplikasyon çöküyor. Boveda'dan yardım istedim, henüz daha geri dönüş olmadı. 

  • Boveda Türkiye distribütörü Fumar'ın(Che Cigar) internet satış sitesi Tobacconist'de fiyatı TL 235.- . Cihaza sadece termometre ve higrometre olarak basit bir bakış sergileyen için biraz pahalı gelebilir. Lakin, XİKAR'ın sadece dijital higrometreleri ile karşılaştırınca ki TL305.-'den başlıyor hiç de mantıksız bir alış veriş olmuyor.

Son söz olarak belki tek bir humidorunuz varsa, çok elzem bir ürün olarak gözükmese de, özellikle birden fazla humidoru olanlar için, hele de bu humidorlar farklı yerlerdelerse, bence eşsiz bir ürün.

Keyifli tüttürmeler...

bottom of page