top of page

Boveda

Evvelki yazılarımdan bazılarında - hem humidor hazırlama, hem de higrometre kalibrasyonu hakkındakilerde - Boveda diye bir üründen bahsetmiştim. Birçok puro severin bilmesine rağmen, yine de Boveda'nın tam ne olduğuna dair hatırı sayılır miktarda soru geldi. Nedir bu Boveda?


Dışarıdan bakınca ufak kapalı bir zarftan farkı olmayan Bovedalar, humidorumuzu nemlendirmek için kullandığımız jel, kristal yada sünger nemlendiricilere alternatif, çift yönlü çalışan bir nemlendirme sistemi. Nasıl çift yönlü? Şöyle ki; Boveda ortam nemliyken, nemi belli bir düzeye çekebiliyor, kuruyken de yine belli bir nem oranına getirebiliyor.


Peki bunu nasıl yapıyor? İddiaya göre, iddiaya diyorum, çünkü ben icad etmedim, sadece belli bir oranda 60gr.'lık tuz çözüntüsü ihtiva eden zarflar, humidorunuzun içinde zarfın üzerinde belirtilen nem oranına sahip havayı oluşturuyorlar. Çift yönlü çalıştıkları için de kesinlikle pakette yazan nem oranının üzerine çıkmıyor.


Boveda'nın, benim de kullanarak gördüğüm önemli faydaları var. Bir kere, ne özel humidor sıvıları ile, ne de saf su ile uğraşmıyorsunuz. Bunları koyarken ki sakarlıklarımız nedeniyle döküldüklerindeki yada fazla doldurduğumuzdaki gibi purolarımızın ıslanması derdi kalmıyor. Bunun yanında Boveda'nın paketini bir kere açtıktan sonra hiçbir bakıma ihtiyacı yok. Zarflar işlevini yitirene kadar - ki bu 2-3 ay gibi bir süre olabiliyor - koyduğunuz gibi duruyor. Bunun yanında zarfların Travel Humidorlara sığacak ufak boyları da mevcut.


Ahşap humidorlarda genel kural olarak her 25 puro kapasitesine bir zarf kullanmanız gerekiyor. Yani 50 puro kapasiteli bir humidorunuz varsa iki zarf yetiyor. Akriliklerde ise bir zarf uygun nem ortamını kolaylıkla sağlayabiliyor. Bir diğer kolaylık, zarfları direkt olarak purolarınıza değecek şekilde üzerlerine yerleştirebiliyorsunuz. Hiçbir zararı yok.Yukarıda da bahsettiğim gibi, zarfların üzerinde farklı nem dereceleri yazılı. Humidorunuzun izolasyon ve kapağının kapanma kalitesine yada purolarınızı tutmak istediğiniz nem oranına göre, farklı derecelerde Boveda almanız gerekiyor; %65-67-69 ve 72 nem oranlarını sağlayan zarflar mevcut. Bunların dışında higrometre kalibrasyonu için %75'lik ve humidor hazırlığı için %84'lük zarflar da var.


Higrometresi dahil, Boveda'nın yukarıda bahsettiğim ürünlerinin hepsinden kullandım ve kendi adıma daha başarılısını deneyimlemediğimi söyleyebilirim. Hem saydığım avantajları, hem de ucuz olması sebebiyle kesinlikle tavsiye edebileceğim bir ürün. Kullanmaya başladıktan sonra humidorumun içindeki nem oranı ayarlama derdim tamamen ortadan kalktı. Ayrıca, bu ürünü Türkiye sınırları içerisinde www.tobacconist.com.tr sitesinden bulmak  ve temin etmek de mümkün. 


Daha detaylı bilgi için: www.bovedainc.com

bottom of page