top of page

Bloom vs. Küf

Güzelim purolarınızı humidorunuza dizdiniz ve her biri humidorunuzun onlara sağladığı uygun ortamda sizi keyiflendirmek için sıralarını beklemeye koyuldular. Sizin de içinizden geçen, hepsi için olmasa bile, birkaçını sağlıklı şekilde yıllandırmak ve lezzetlerini daha da pekiştirmek. Belki mevcut ve yeni gelenlerle, yıllandırdıklarınızın aromalarının "evlenmesine" izin vererek, sizi içerken farklı lezzetlere götürmelerini sağlamak.

 

Yalnız o da ne? Siz güzel güzel yıllandırdığınızı düşünürken, purolarınızın üzerinde beyaz beyaz, pudramsı bir tabaka oluşuyor. EYVAH!!! Sakın puroları taze tutacağım diye fazla nem yüzünden küflendirmiş olmayasınız!?

 

İşte şimdi bu noktada, sizinle hem içinizi rahatlatacak, hem de purolarınızı kurtaracak bir bilgi paylaşmak istiyorum. Purolarınız şu anda tam da istediğiniz gibi yıllanmakta ve bunu size görsel olarak da kanıtlamaktalar. Nasıl yani? Nedir ki bu beyaz, pudramsı, tozumsu tabaka?

 

İngilizce "Bloom" olarak adlandırılan bu toz tabakası, tütün yapraklarının içinde barınan ve durdukça yaprakların yüzeyinde kristalize olarak toz şeklinde toplanan yağ ve diğer doğal maddelerden başka birşey değildir. Bu da yukarıda bahsettiğim gibi humidorunuzun ortamının ne kadar iyi olduğunun ve purolarınızın ne kadar kaliteli yıllandığının görsel kanıtıdır.

 

Tamam da, humidorunuzu açtığınızda, gördüğünüz Bloom mu yoksa küf mü nasıl ayırt edeceksiniz? Küf, Bloom'un tersine, beyaz değil daha çok mavimsi, yeşilimsi renklerde olur ve genellikle humidorunuzun duvarlarına da sıçrama potansiyeline sahiptir. Silmeye kalktığınızda, sarıcı yaprağa verdiği hasarı bıraktığı izden ve lekeden anlayabilirsiniz. Bloom ise üflediğinizde yada parmağınızla puronuzun üzerini hafifçe temizlediğinizde iz bırakmadan kaybolacaktır. Bir de ikisi arasındaki en önemli farklardan biri, küflenmiş puroyu farkedince yapmanız gereken, puronuzu en hızlı şekilde diğer purolarınızın yanından ve humidorunuzdan ayırarak vedalaşmak olacakken, Bloom'a sahip puronuza dokunmamak olacaktır.

 

Umuyorum bu bilgi ileride yaşayacağınız kalp çarpıntılarını bir nebze engellemiştir. Ne de olsa, puro içmek rahatlamak demek, daha da strese girmek değil. Onun için siz purolarınıza ne kadar doğru yada yanlış davranırsanız, onlar da bunu size en görünür şekilde ispatlayacaklardır.

bottom of page