top of page

Blend Bar with Davidoff

İstanbul’dan ayrıldığımda, artık bahar yavaş yavaş geliyor, havalar ısınıyor, paltolardan daha ince ceketlere geçebiliriz derken, iş için Pittsburgh’a yolculuk ettim. Maalesef, anladım ki, bizim havanın sıcaklığı henüz daha oralara sirayet etmemiş. Aksine, gittiğimizin ikinci günü kar fırtınası çıktı, okullar tatil, uçaklar iptal oldu. Geçen sefer kar fırtınası yüzünden Pittsburgh’a gidememiş, New York’da mahsur kalmıştım, bu sefer de çıkamayacağımdan endişe ettim. Neyse ki, durum o kadar vahim bir hal almadı, ben de iki tane güzel puro mekanını ziyaret etme imkanı buldum.

 

Pittsburgh’da ilk tecrübe ettiğim mekan, Davidoff ortaklığında açılan The Blend. Zincir bir marka olan mekanın Nashville, Indianapolis ve Houston’da da şubeleri mevcut. Dışarıda deli bir rüzgar ve kar varken, otele yakın olması ile içimi ısıtan bir yer oldu bu sıcak mekan. Pittsburgh’un meşhur ailesi Mellon tarafından yaptırılan ve 1929 yılında bitirilen tarihi binalarından biri olan Koppers Tower’da yer alıyor The Blend. O yıllardan kalan gökdelenlerin çoğunun ortak noktası olan ve Art Deco tarzında inşaa edilen binanın çatısı, tamamen bakırdan oluşuyor ve şehir merkezinin silüetini oluşturan önemli bir yapı olarak karşımıza çıkıyor.

The Blend’in içine girince, bu yüksek tavanlı ve geniş mekana, salonda yükselen ve salonu üç koridora bölen sütunlar nedeniyle hemen hakim olamıyorsunuz. İlk girdiğinizde sizi, içinde eski puro kutularının olduğu bir vitrin karşılıyor. En üstte duran 1900’lü yıllardan kalan ve 2012 de bir müzayedede alınan ve dönemin önemli beyzbol oyuncusu Hans Wagner’a ithaf edilen bir puro kutusu. Kutunun yanındaki açıklamada, kutunun şu anki değerinin yaklaşık $4bin-$6bin arası olduğundan bahsediliyor. Mekanda yol aldıkça, sütunların oluşturduğu koridorlara yerleştirilen ve oldukça rahat olan divan ve berjerlerin arasından yürüyorsunuz ve arka tarafta oldukça uzun bir Amerikan bara ve onun arkasında Humidor odasına erişiyorsunuz. Ben gittiğimde Davidoff’dan yeni stoklar gelmiş ve yerleştiriliyordu. Humidor görevlisi ile biraz sohbet ettikten sonra, daha evvel denemediğim bir puro olan, Nat Sherman Sterling Selection Dalias’ı alarak mekanın tam ortasında sayılabilecek oturma grubundaki bir berjere oturdum. Eşlik etmesi için de bir Old Fashioned sipariş verdim. Puro seçimi sonrası hemen, puromu kesip, yakmak istediler ama ben bu servisi açıkçası biraz gereksiz bir teferruat olarak görüyorum. Puro tüttürücüsü öyle bir mekana geliyorsa, kendi purosunu kendi kesip yakmalı, diye düşünüyorum. Bilmiyorsa, öğrenmek için yardım tabii ki isteyebilir ama sonrasında artık kendi kesebilmeli ve yakabilmeli.

Mekan oldukça ferah. Yüksek tavan özellikle havalandırma açısından inanılmaz bir artı. Kimsenin dumanı, kimseyi rahatsız etmiyor. Her duvarda dev ekranlar mevcut ve spor müsabakalarını veriyor. Pittsburgh, özellikle buz hokeyi takımları başta olmak üzere, şehrin diğer spor takımlarına inanılmaz bağlılar. Deri berjerlerin yanında, kumaş berjerler de mevcut ve oldukça rahatlar. Mekana, oturarak ve ayakta 100’ e yakın insan sığar diye tahmin ediyorum, hem de rahat rahat. Sadece Amerikan Bar’da 10 adet tabure var. Her ne kadar, oturma gruplarının altında halılar da olsa, zeminin parke yerine taş, hele de beyaz/krem olması beni açıkça biraz rahatsız etti. Böyle bir mekana, ahşap çok daha fazla yakışırdı ve havası bir anda değişirdi. Bir eksi puan da aydınlatmanın fazla olmasından verebilirim. Bir nebze daha loşluk, mekanı daha da sıcak yapabilirdi. Mekanın puro seçeneği oldukça yeterli. Özellikle Davidoff marka purolarda, çok sınırlı üretimler de dahil, sıkı bir stokları var. Kokteyller, akşam belli saatler arası Happy Hour olarak $15 gibi uygun bir fiyata veriliyor.

Dışarıda lapa lapa kar yağarken, ben The Blend’in sıcak ortamında, tüttürdüğüm puro hakkında Nat Sherman Marka Geliştirme Müdürü Michael Herklots ile kısa bir yazışmalı sohbet sonrası puromu sonlandırıyorum ve arkasından kısa mesafe de olsa, dondurucu soğukta tekrar otele dönmek için yola koyuluyorum. Amerika’nın çelik endüstrisinin kalbi olan ve bu endüstrinin, özellikle şehrin ortasından akan nehirde yarattığı kirlilikten dolayı, Amerika’nın Koltuk Altı(Armpit of America) olan anılan Pittsburgh’a yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken bir mekan.

Herkese keyifli tüttürmeler…

bottom of page