top of page

Big Alpine Smoke 2015'de tanıştıklarım

 

Big Alpine Smoke, benim için, yarışma heyecanın yanında, hem insan, hem puroyla alakalı diğer konularda yeni şeylerle tanışabilmek adına çok güzel bir fırsat oldu. Bu ikinci bölümde de, sizlerle, bu yenilikler - en azından benim için - hakkında bilgi vermek istedim.

 

Önce, hemen ilk gün tanıştığım iki kişi ve tabii ki, bu iki kişi sayesinde tanıştığım iki yeni butik puro markası. Bunlardan ilki, Big Alpine Smoke'un ilk bölümünde de kısaca bahsettiğim Jeremy Casdagli. Aslen yarı Türk, yarı Yunan, sonrasında göç nedeniyle, İngiliz kanının da karıştığı bir aileden geliyor. İlk soyadları Kaşdağlı, ama aile Mısır'dan İngiltere'ye göç ettikten sonraki zamanda Casdagli olarak değişiyor. Gerçek bir tarih düşkünü. Zaten ürettiği ve 2009 yılında piyasaya sunmaya başladığı Bespoke marka puroların logosu dahil, farklı vitolalarının isimleri, genelde hep tarihle ilintili isimlerden seçilmiş. Orada bulunduğum sürede, aramızda geçen sohbetlerden anladığım kadarıyla da, markasından gelecek yeniliklerde kullanacağı isimlerin yada hikayelerin çoğunun yine tarihle bir bağı olacak. Marka aynı zamanda, Cigar Smoking World Championship' i düzenleyen Club Mareva'ya, kendi adında tek tip vitola puro üretiyor. 

Bespoke Cigars, şu anda, her biri sınırlı sayıda olmak üzere, sekiz vitola puro üretiyor. Bunlardan beş tanesinin, ağırlıklı Nikaragua ve Brezilya ağırlıklı tütün harmanı, meşhur Hendrik Kelner Jr. tarafından oluşturuluyor: Grand Cafe(39/192mm), Super Belicoso(60/145mm), Robusto(50/124mm), Gran Mareva(42/142), Cotton Tail(62ayak-52baş/1254mm). Nikaragua, Peru ve Ekvador ağırlıklı harmana sahip, diğer üç tanesini de, yine adını duyurmuş olan, Leon Guzman yaratıyor: Dahman(56/180mm), Salomone(57/185mm) ve Pyramide(52/156mm). Puroları, hem Avrupa'da, hem de Amerika'da, kendi internet sitesinde verdiği adreslerde bulmak mümkün.

 

İlk günden tanıştığım diğer kişi ve marka ise,  Darren Cioffi ve Principle Cigars. Darren, aslen yazılım işinde ama puro sevdası onu, kendi markasını oluşturmaya ve üretime kadar götürmüş. Principle Cigars, şu anda dört seri(Aviator, Accomplice, Ban Principles, Money to Burn) altında, 20 vitola puroya sahip bir firma. Şu anda çok satmaktan fazla, o da Jeremy gibi sınırlı sayıda üreterek, butik kalmak niyetinde. Hatta, rahat bir şekilde, satmak için arayanları, limitli sayı nedeniyle, maalesef geri çevirmek zorunda kaldığından da dem vuruyor. O da, purolarının belli bir kısmının(Accomplice serisi başta olmak üzere) harmanını, Kelner Jr.'a yaptırıyor. 

Madem puro markalarından başladık, yarışma günü tanıştığım, üçüncü ve son puro markası da, bir İsviçre markası olan Patoro Cigars. Bu markada üç seri altında(Gran Anejo, Platino, Series P) farklı vitolalarda puro üretiyor. Aslında, dört seri, çünkü yeni olduğu için daha internet sitesinde olmayan ve ağırlıklı Brezilya tütünü kullanan, yeşil bantlı, bir serileri daha mevcut. Yapraklar Nikaragua, Dominik Cumhuriyeti ve Brezilya gibi yerlerden getirildikten sonra, İsviçre'de elle sarılıyor.

Gelelim yeni puro markaları dışında tanıştıklarıma; ilginçlerinde bir tanesi, Cuervo y Sobrinos adındaki, lüks saat, mücevher ve aksesuar markası oldu. Kendini Havana'ya olan tarihi bağı nedeniyle, Latin sıcaklığına sahip bir İsviçre firması olarak tanıtıyor. Saat modelleri isimlerinden bazılarını, Robusto ve Torpedo gibi vitolalardan alıyor. Bunun yanında, saatlerin hepsi, sonradan humidor olarak kullanılabilen ahşap kutularda geliyor. Bunlar bile, markanın hem Havana'ya, hem de puroya olan yakınlığının ve bağının bariz göstergelerinden. 

Yine ilk günde tanıştığım, ailesiyle beraber bir İstanbul ve Türkiye aşığı olan, markanın üst düzey satış temsilcilerinden Armando, firmanın, aynı zamanda, satılan her saat ile çoğu puro kulübüne veya üyelik gerektiren gece kulüplerine bedava üyelik ve giriş, otellerde ve uçak biletlerinde indirim vs. gibi bir avantaj programı üzerinde çalıştığını söylüyor. Bunun yanında, puroya ilgi duyanlar için, farklı seyahat humidoru yada aksesuar taşıma çözümleri üretmek için de, değişik ürünleri piyasaya sürmeye hazırlandığını öğreniyorum.

 

Tabii, tanışıklıklar ve öğrendiklerim sadece yukarıdakilerle sınırlı değil ama bazılarını, henüz daha çok erken olduğu ve duyulmasını istemedikleri için, sahiplerinden izin alamadığım için, bazılarını da ileride belki yüzyüze karşılaşırsak, konuşacak konumuz olsun diye paylaşamıyorum.

 

Herkese keyifli tüttürmeler...

bottom of page