top of page

Barselona, Barselona...

İzleyenler için, en azından benim için, 2008 yapımı olan, usta Woody Allen’ın yönetmenliğindeki, başrollerini güzelliği tartışılmaz Penelope Cruz, farklı bir karizma sahibi Javier Bardem ve Woody Allen’ın vazgeçilmezi Scarlett Johansson gibi isimlerin paylaştığı Barselona, Barselona(Vicky Cristina Barcelona) filminin özel bir yeri olsa gerek. Üç(bazen dört) kişi arasındaki aşk ilişkisini, Barselona gibi büyülü bir şehri de sahne yerine kullanarak bu kadar canlı, uçarı ve güzel anlatmayı herhalde Woody Allen’dan başkası başaramazdı. İzlemeyenlere filmi şiddetle tavsiye ederim.

 

Şimdi asıl konumuza gelelim. J Malum, sinema sektörü her ne kadar ışıltılı ve çekici olsa da, bizim asıl konumuz olan puro sektörü de bir o kadar ışıltılı ve çekici. Peki bugünkü makalenin, ilk paragrafla ne bağlantısı var? Gizem perdesi, özel bir hediye vasıtası ile tanıştığım bir puro aksesuar markasının adını söyleyince hemen kalkacak; HF Barcelona.

 

Bilenler belki biliyordur ama ben markayla, dediğim gibi, doğumgünüm için gelen HF Barcelona Pocket Humidor ile tanıştım. Biraz daha detaylı araştırınca, karşıma çıkan birkaç ilginç detaydan ve ürünlerinden bahsetmek iyi olur diye düşündüm.

 

Tasarımları firmanın bulunduğu Barselona’da yapıldığı bilgisi verilen markanın ürün gamı elzem aksesuarlarla sınırlandırılmış. Fakat ürünler kaliteli, aynı zamanda görünümleri de oldukça hoş ve alışılagelmişin biraz dışında; özellikle de humidorları.

 

Koleksiyonların detaylarına girmeden önce, hazır elimdeyken, bendeki Pocket Humidor’dan bahsedeyim. Resimde karbon desenlisini gördüğünüz Pocket(Cep) Humidor modelinin iki farklı modeli daha – kırmızı, kenarı karbon desenli ve beyaz, kenarı ahşap desenli -  mevcut. Şahsen, ele alınca da oldukça kaliteli bir ürün hissi veren bu humidorda tercihim, hediye olmasaydı da, karbon desenli model olurdu. Gelelim detaylara. Humidorun kapağı yeterli bir güce sahip görünmez mıknatıslı yapısıyla gövdesine sıfır oturuyor. Humidorun içi, Davidoff humidorlardan da aşina olduğumuz kaliteli, kokusuz ama nem tutma düzeyi oldukça yüksek ve neme dayanıklı olan Okume ahşabından. Okume ahşabı özellikle sedir kokusunun purolarına karışmasını istemeyenlerin tercihi olarak puro severlerin ve neme olan dayanıklılığıyla da tekne severlerin sıklıkla karşısına çıkıyor.

 

Boyutları, her ne kadar sadece 60 yüzük kalınlığında, en fazla 5,9inch(150mm) boyunda üç adet puroyu rahatlıkla taşıyabilmenize izin verse de ve cep humidoru olarak adlandırılsa da, cebinizde rahatlıkla taşıyabileceğiniz deri kılıf kardeşleri düzeyinde değil. Tercihen uzun haftasonu seyahatleriniz için uygun olan bu humidoru, çantayla yada arabanızla gidebileceğiniz her yere rahatlıkla, zevkle ve gururla taşıyabilirsiniz. Humidorda aynı zamanda bir puncher barındıran nem cihazı, kapağın üst tarafına gizlice monte edilmiş ve işaret parmağınızla bir taraftan diğer tarafa ittirerek oldukça rahat bir şekilde çıkartılabiliyor. Nemlendirmeyi içindeki süngeri, humidor sıvısıyla yada saf suyla doldurarak yapıyorsunuz.

 

Bu noktada bir öneri paylaşmak istiyorum: Bu tarz cep yada seyahat humidorlarınızı boşken bile nemli tutun derim, çünkü kullanma vakti geldiği zaman unutmayın, nemlendirme cihazının sağladığı nemi ve puronuzun kendi nemini ilk olarak humidor kendisi için tutacak ve ondan sonra purolarınız için uygun ortam sağlamaya başlayacaktır. Halbu ki, boşken bile nemli olan humidorlarınız, içine ilk koyduğunuz andan itibaren purolarınızın nemini çekmeden, onları tam olması gereken kıvamda tutacaktır.

 

Markanın diğer ürünlere gelirsek, nemli tutucu ağzı kilitli plastik keseciklerden (Convey), 5 raflı, elektrikli ve dijital nem düzenleyicili 900’lük humidora (Lounge) kadar, her tarza ve ihtiyaca uygun humidor ağırlıklı bir koleksiyona sahip olduğunu görüyoruz. Bunlara farklı tasarımlarda masaüstü ahşap (Style, DPs) ve akrilik (Lucid) humidorlar da dahil. Benim favorim, içinde nemlendirici cihaz dışında, poker pullarıyla, iki deste de kağıt bulunduran Poker L.E. isimli humidor. Her ne kadar sadece 20 puro kapasitesine sahip olsa da, 200 adetle sınırlandırılan bu ürün aynı zamanda güzel bir dekorasyon parçası. Humidor haricinde, kül tablası, çakmak ve cutter da mevcut. 

 

İlginizi çektiyse bence girin bir bakın derim. Hepinize iyi tüttürmeler. 

bottom of page