top of page

Ateşle yaklaşma!

Küçükken dikkatimi hep çekerdi, koca koca tankerlerin üzerinde kırmızı kırmızı "ATEŞLE YAKLAŞMA" yazardı. Tabii konu puro olunca, nasıl olur da ateşle yaklaşılmaz diye düşünüyorsunuzdur. Her ne kadar puromuzu tabii ki ateşle yakıyorsak da, artık herkesin(en azından blogu takip eden herkesin) bildiği gibi, puromuzu yakarken ateşin alevini mümkün olduğu kadar puromuza değmeyecek şekilde uzakta tutmak en doğru hareket.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bunun farklı sebepleri var ama en önemlisi, direk harlı ateş puromuzu hem gerçektenyakar, yakarken de aromasını, tadını bozar. Bu yüzden bugünlerde popüler olarak kullanılan ve oldukça sıcak alev veren jet çakmaklarını da kullanırken, puromuzu alevden mümkün olduğu kadar uzakta tutmak doğru olacaktır.

 

Peki çakmaklara alternatif ateş kaynakları ne olabilir. Aslında bu yazının ana konusu şimdi başlıyor. Aklınıza gelebilecek en güzel ve aslında en klas alternatif, tuboların ve puro kutularının içinden çıkan rulo yada plaka sedirlerden kırdığınız parçaları yakarak kullanmak. Bu sedir parçaları - ingilizce cedar spills olarak geçiyor - hem doğal olmaları, hem hoş kokmaları, hem de puro yakmayı gerçek bir ritüele dönüştürmeleri nedeniyle gerçek aficionadoların ilk tercihleri olarak karşımıza çıkıyor. Puro tüttürmek dediğiniz zaten başlı başına bir ritüel değil mi?

 

Deneyenler bilir, maalesef bu sedir parçaları bazen çok kısa, bazen kırarken biçimsiz yada fazlasıyla ince olabiliyorlar. Bu da tam olarak her zaman umduğunuz ritüeli yaratamamanıza sebep olabiliyor. Peki çaresi? Çakmak kullanmaktan sıkılan ve purosunu gerçek aficionadolar gibi yakmak isteyenler için piyasada aynı tarz iki adet ürün mevcut. Şekil itibari ile birbirinden ufak farklılıklar gösteren, tubolardan ve kutulardan çıkanların aksine oldukça tutarlı ve düzgün ateş sağlayan sedir parçaları.

 

Bunlardan ilk bahsedeceğim, piyasaya oldukça yeni çıkan Cigar Reserve Sedir Parçaları. Ucunda alev parçası ve sedirden yapılmış bir kılıç şeklinde olan bu ürün, aradığınız ritüeli yaratmak için biçilmiş kaftan. Yaklaşık 23cm uzunluğa sahip olan bu kılıcı, herhangi bir ateş kaynağı ile tutuşturduktan sonra, puronuzu her zaman olduğu gibi önce alevi değdirmeden hafif hafif ısıtıp, sonra da yakabilirsiniz. Kılıcın uzunluğu bu iş için fazlasıyla yetiyor. Kılıçlar 25'lik ve 50'lik kutularda satılıyor ve siparişe göre üzerine isminizi yada herhangi bir metni - çok uzun olmamak kaydı ile - yazdırabiliyorsunuz.

Daha fazla detay için: www.cigarreserve.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İkincisi ise Commonwealth Sedir Parçaları. Bu da aynı yukarıdaki gibi yaklaşık 25cm uzunluğu sahip sedir parçaları. Cigar Reserve Kılıçları gibi tutuşturulan uç kısımdan, tuttuğunuz uca kadar genişleyen bir yapıya sahip. Piyasada daha uzun süredir bulunan bu markada seçenek yukarıdakine göre daha fazla. Hem puro markalarına özel üretimler hem de üzerinde Michael Spano tarafından çizilmiş çıplak bir hanımefendinin süslediği ve daha geniş olan bir model mevcut. Bu ürünleri de yine üzerine isminizi yada farklı bir metni yazdırarak sipariş verebilmek mümkün.

Daha fazla detay için: www.cedarspills.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İki markayı da internetten sipariş verebiliyorsunuz. Tabii astarı yüzünden biraz pahalıya geliyor. Kullanım alanlarının da genellikle iç mekan ve rüzgarsız yerler olduğunu düşünürseniz, daha nadir kullanabileceğiniz bir ürün. Lakin, puronuzu yine de arada bir çakmak yerine daha farklı ve zevkli bir şekilde yakmak için birebir. Hele bir de yanarken o müthiş sedir kokusu yok mu, sırf onun için severek kullanacağınızdan eminim. 

bottom of page