top of page

Yaprak Zanaatkârları

08.02.2019

Düşünün bir kere... arkadaşınız sizi keyifli bir puro eşliğinde sohbet etmeye çağırıyor... beraber bir odaya giriyorsunuz. Gözünüze ilk olarak, odaya yaptırdığı Amerikan bar çarpıyor, üzeri tütün yaprakları ile bezenmiş. Sonra sizi bir köşeye, rahat deri bir berjere oturtuyor ve içkinizi getiriyor. İçkiyi masaya koymadan önce, bardak altlığını yerleştiriyor, onun da üstü tütünle bezenmiş. Dikkat ediyorsunuz, duvarların alt kısımları bel hizanıza kadar yine, tütün yaprakları ile bezenmiş duvar panelleri ile kaplı.  En son olarak da gözünüze ayrı bir köşede duran masa çarpıyor ki, onun da üstü sanki tütürn yapraklarından yapılmış bir örtü ile kaplı. Puronuzu daha yakmadan kendinizi, tütünlerin kurutma odalarından birinde hissediyorsunuz. Böyle bir keyif ile koyu sohbet eşliğinde puronuzu yakıp tüttürmeye başlıyorsunuz. Tabii sonra sormadan olmuyor, nereden çıktı bu kadar yaprak bezeli mobilya, aksesuar?

Yukarıda saydığım bütün aksesular ve fazlası, yaprak zanaatkarları olan Artisan Leaf takımının elinden çıkıyor. Farklı tütüncülerden, farklı şekilde kurutulmuş tütünleri kullanarak, mobilya ve aksesuarları kaplıyorlar ve bunlara inanılmaz bir hava katıyorlar. 

Artisan Leaf Logo.png
Table2.jpg
Panel.jpg
Bar.jpg

2014 yılında, Kuzey Karolina'da başlattıkları bu zanaatı, yavaş yavaş Etsy üzerinden dünyanın her köşesine ulaştırmaya çalışıyorlar.

Ana hatlarıyla, 3 farklı kurutulmuş tütün yapraklarını kullanıyorlar. Birincisi, Flue - Cured, yani fırın gibi bir ısı kaynağında üretilen sıcak havanın, boruların içinden geçirilmek suretiyle, ortamın ısıtılmasıyla yaprakların kurutulduğu, yapraklar. Bu yapraklar altın sarısı rengine yakın ve oldukça parlar bir yapıya sahip oluyor. İkincisi, Burley, yani bizim aslında puro yapraklarının kurutulma tarzında, asılarak ve normal hava koşullarında kurutulan yapraklar, ki bunlar hem daha büyük yapraklar, hem de renkleri daha kahverengiye kaçıyor. Son olarak da, onların Cigar Leaf, puro yaprakları dediği ama direk olarak ateşin ısısıyla kuruttukları yapraklar var. Burada Puro Yaprakları tanımlamasını, Toscano tarzı purolarda kullanılan ve ateşle kurutulan yapraklardan alıyorlar. 

Bardak Altlığı.jpg
Yılbaşı Süs.jpg
Table.jpg

Aslında, genel olarak ürünler o kadar ucuz değil belki, ama özgün ve göz alıcı olmaları, bu yüksek fiyatları haklı göstermeye yardımcı oluyor. Makalenin ilk başında tasvir ettiğim gibi, kendinize ait bir puro odası yaratırken mutlaka aklınızda olması gereken ürünler, ne dersiniz?

Keyifli tüttürmeler...

bottom of page