top of page

Yunan Puro Tanrıçası: Anastasia Psomiadi

Şubat 2020

Psikolojide doktora ve teolojide master yapmış biri. Bunun yanında, kurumsal sürdürebilirlik üzerine lider bir firması var. Ayı zamanda üniversitede yine sürdürebilirlik üzerine ders veriyor. Tüm bunlar yetmiyor gibi, genç girişimcileri ve start-up ları destekleyen bir organizasyonda danışman. Bu kadar işinin arasında özellikle kadınları iş ve sosyal yaşamda öne çıkartmayı amaçlayan Wominitee adında kurduğu bir organizasyonu da yönetiyor. Sabahlara kadar dans etmeye bayılıyor.

Anastasia Psomiadi'nin puro ile tanışıklığı aslında çok uzun değil. Yakın bir geçmişe kadar hiçbir tütün ürünü ile yakından uzaktan bir ilişkisi yok iken - ki sigaraya özellikle uzak iken - bir safari de, bir kadın arkadaşı tarafından Cohiba'nın bir corona vitolası teklif ediliyor ve o andan itibaren, Anastasia için puro dünyasının kapıları açılıyor. Safari'den döndükten sonra puro ile aksesuarlarını tamamlamay ve aynı zamanda bulabildiği kadar kaynağı okumaya başlıyor. 

AP7.png

Puro sevdası başladıktan sonra, aynı diğer konularda olduğu gibi kadınları öne çıkarmanın yollarını arayan Anastasia, Sisters of Leaf Yunanistan Puro Kulübü'nü kuruyor. Kulübü kurmasındaki sebeplerden biri de, bir kadın olarak puro tüttütürken, kişisel yaşadığı olumsuzlukların üstesinden gelebilmek. "Puro tüttürmeye başladığımda, arkamdan konuşan çok tanıdığım oldu, sadece kadın olduğum için. Ne zaman bir puro yakmaya yeltensem, bilmeyecekmişim gibi, kesişinden, yakışına kadar, dalga konusu olduğum bile oldu. Bu tarz - kadın puro tüttüremez- tarzı klişeleri kırmak da bu kulübü kurmamın sebeplerinden" diye anlattı Anastasia.

Puro da gerçekten seni çeken ne diye sorduğumdan, "İlk tüttürmemde, puronun benim hayatımda yeri olduğunu anladım, beni çok etkiledi. İnsanları biraraya getirme gücü, meditasyon gibi sunduğu rahatlama, benim için paha biçilemez." Anastasia, ayda yaklaşık 20 puro tüttürüyor ve günde bazen 3 adet tüttürdüğü oluyor. Kendisinin en yaratıcı olduğunu düşündüğü zamanların da puro tüttürürken olduğuna inanıyor. Özellikle araba kullanırken tüttürmeye - benim aklıma bile gelmeyen birşey - bayılıyor. Partagas Salomones, Trinidad la Trova puroları vazgeçilmezleri arasında. Zamanına göre Hoyo de Monterey Double Corona yada Diplomaticos Ammunition da tüttürmekten keyif aldığı purolar.

AP8.png
AP9.png

Habanos mu, Yeni Dünya puroları mı diye soruyorum, hiç tahmin etmediğim bir cevap geliyor: "Tüttürmeye başladığım zamanlarda, bütün puroların bir şekilde Habanos olduğunu düşünüyordum. Farklı menşeili purolar olduğunu öğrendiğimde, bir süre Habanos tüttürmeyi bıraktım ve kendimi sadece Yeni Dünya purolarını tanımaya ve farklı aromaları yakalamaya verdim. Sonrasında tekrar ağırlıklı Habanos tüttürmeye döndüm ama hala diğer puroları hiçbir zaman hayır demiyorum." diyor. 

AP10.png
AP2.png

Biraz Sisters of the Leaf Yunanistan'dan bahsetmesini rica ediyorum. "Öncelikle kulübün kuruluş amaçlarından biri, kadınların puro ile olan ilişkilerine dair klişeleri kırmak. Tabii ki sonrasında, puroyu ortak nokta olarak göre hem kadın, hem erkek - ki oldukça fazla erkek üyemiz de var - farklı türdeki insanları biraraya getirmek ve her birinin hayat tecrübesinden, bu sosyal olur, ekonomik olur, diğerlerinin faydalanmasını  ve hayattan beraberce keyif alabilmelerini sağlamak." olarak özetliyor.

AP4.png
AP3.png

Geçen sene Habanos, kulübü, yeni Partagas Linea Maduro'nun Yunanistan lansmanı için izin vermiş. Kulüp de, Habanos'un Başkan ve Başkan Yardımcısı'nın katıldığı şık bir davet vermiş. 

AP11.png
AP12.png

Kulüp organizasyonlarının dışında, Anastasia zaman buldukça puro ile ilgili seyahat etmeyi de seviyor. Son olarak geçen sene Güney Kıbrıs'daki Habanos World Challenge'a katılmış. Geceyi "Bütün gece çocuklar gibi mutluluydum, yüzümden gülücük eksik olmadı. Bütün gece herkesle konuşmaya, birşeyler öğrenmeye çalıştım." şeklinde anlatıyor.

Son olarak Anastasia'ya kadınların puro dünyasında kendilerine ne şekilde yer edebileceklerini soruyorum. "Aslında, ayrı bir yer edinmelerine gerek yok. Erkekler, kadınların da puro tüttürebileceğine, biraz daha sıcak ve normal bakabilirlerse, iki taraf da uyum içerisinde tüttürmekten keyif alabilir. Buna ailelerindeki puroya ilgi duyan kadınlardan başlayabilirler." şeklinde cevap veriyor.

Anastiasa'ya ayırdığı zaman için teşekkür ediyorum. 

Keyifli tüttürmeler...

bottom of page