top of page

Alfed Dunhill Kulübü, Puro Lounge'u, Mağazası vs.

 

Bir arkadaşımın kulüp başkanını tanıştırmak amaçlı götürdüğü ve hayran kaldığım Bourdon House çok ilginç bir yer. Londra'nın lüks semtlerinden Mayfair'de, diğer binalardan bağımsız, tek müstakil bina olmanın yanı sıra, Alfred Dunhill'e ev sahipliği yapan bu mekan 1720 yılında inşa edilmiş. Sonrasında birkaç kere restorasyon geçirerek modernize edilmiş ama halen yakınına gidince, tarzından ve havasından sizi hemen eski zamanlara götürüyor.

 

İçindeki sinema odasından, berberine, ufak toplantı odalarına ve lokantasına kadar aslen Alfred Dunhill kulüp evi olarak hizmet veren bu binada, kulüp üyesi olmayanlara da kendilerini özel hissetirecek şeyler mevcut. Alfred Dunhill, mağazası, aşağı kattaki humidoru ve bahçedeki ısıtmalı masaları, biz puro düşkünlerini fazlasıyla memnun edecek cinsten. Tabii bunun yanında, puronuzun keyfini çıkarırken, özel dikim takım elbise provanızı da gerçekleştirmek de cabası.

 

Kulüp üyesi değilseniz, giriş yapabileceğiniz tek yer, mağaza kapısı. Girdikten sonra, sol taraftaki merdivenlerden, hem aşağı kattaki bar, humidor ve pipo mağazasına, hem de sinema odasına inebiliyor, yada Spa, berber ve üye servislerinden yararlanabileceğiniz kata çıkabiliyorsunuz. Biz tabii arkadaşımla ve humidor görevlisiyle hemen, ilk önem verdiğimiz tarafa yani, alt kata doğru yöneliyoruz.

Merdivenlerden iner inmez bizi, oldukça çekici bir pipo ve pipo aksesuarları vitrini karşılıyor. Yanından süzülerek, humidordan hemen evvel, ufak bir barın içinden geçiyoruz. Kapı açılıyor ve Alfred Dunhill'in humidoruna ulaşıyoruz. İnanılmaz sıcak bir havası var, sizi anında içine alıyor. Havana eksperi sertifikası almak için, sınavına günler kalan Greg ile sohbete başlıyoruz ve Alfred Dunhill, bina ve humidor hakkında oldukça ilginç bilgiler alıyoruz. Humidoru devraldıktan sonra, yaptığı temizliği, ve o esnada bulduklarından bahsetti. Unutulan vintage Küba puroları, resimdeki ufak tütün terazisi sadece bunlardan birkaçı. Eminim, inanılmaz bir deneyim olmuştur.

 

Humidor, resimden de anlaşılabileceği gibi, hem üyelerin kiralık dolaplarıyla, hem de satışa sunulmuş diğer purolarla bezenmiş. Ortadaki geniş masada ise, pipolar ve aksesuarlar da olmak üzere daha koleksiyon parçaları mevcut. Limited Edition purolardan, vintage'lara kadar her tür puroyu burada rahatlıkla bulabiliyorsunuz. 

Konuşma uzadıkça, Greg bize asıl hazinenin olduğu kasa bölümündeki purolardan bahsediyor. Humidorun hemen yan tarafından girişi olan ve kapısının hala, binanın ilk yapıldığı zamanki demir döküm kapı olduğu kasa bölümünde, üyelerin ve kulübün kendi vintage puroları mevcut. Buranın nem oranı, humidorun nem oranından biraz daha düşük tutuluyor. Bunun nedeni de, tahmin edebileceğiniz gibi, puroları yıllandırmaya yönelik.

 

Sonunda, birer puro seçerek ve sohbeti noktalayarak, bu muhteşem kokulu yerden, bahçe katına tüttürmeye çıkıyoruz. Tüttürmeye çıktığımız bahçe, yüksek duvarlarla örülmüş ve iki kapısı olan, ısıtıcılarla soğuk havanın kırıldığı, ufak bir avlu. Buranın en güzel yanı, dışarıdan kendi puronuz ile gelseniz bile, diğer puro mekanlarında olduğu gibi minimum harcama zorunluluğunuzun olmaması. Kendi puronuzu ve sipariş verdiğiniz içkinizle avlunun keyfini çıkartabilirsiniz. Hava hafif kararmaya başladığında, yerde ufak led ışıklar parlamaya başlıyor. Sanki gökyüzündeki yıldızların yansıması gibi, çok hoş bir hava oluşuyor.

Avlu oturarak herhalde yaklaşık 30-40 civarında misafir ağırlayabiliyordur. Fakat yazın biraz daha fazla masa koyduklarından da bahsettiler. Tüttürmek için oldukça sıcak ve özel bir mekan. Londra'ya gidip, açık havada tüttürmek isterseniz, mutlaka buraya da uğrayın derim. Hem mağazasında güzel vakit geçirebilir, hem de Londra'nın tarihi kokusunu biraz daha hissedersiniz. 

 

Bu arada Alfed Dunhill Pazaları hariç, hergün sabah 10:00'dan akşam 19:00'a kadar açık.

 

Adres:

Bourdon House, 2 Davies Street
Mayfair, Londra

 

www.dunhill.com

 

 

 

 

 

 

 

Keyifli tüttürmeler...

bottom of page