Ağaç farkettirir...

Evinde humidor bulunanlarımız olsun, arkadaşlarındakileri görenler olsun yada herhangi bir walk-in humidora girenler içerideki sedir rafları ve sedir kokusunu mutlaka farketmişlerdir. Peki humidorlarda neden sedir kullanılıyor? Öncelikle kullanılan malzemenin puronuzun yıllanmasına etkisinin oldukça fazla olduğunu hatırlatmakta yarar var.


Sedir ve de özellikle İspanyol sedirinin kullanılmasının iki temel sebebi var. Bunlardan ilki, bu ahşabın nemi oldukça fazla absorbe edebilmesi ve buna bağlı olarak humidorun içindeki nemi rahat dengeleyebilmesi. Bir diğeri de hepimizin korkulu rüyası olan tütün böceklerini kokusu sayesinde uzak tutabilme özelliği. peki bu koku puroların kendine has kokularını bozmuyor mu? Çoğu aficionado sedirin kendine has kokusunu aksine beğenerek, bu kokunun purolarına karışmasını tercih eder. Purolara dışarıdan etki eden, puronun lezzetini bozmadığına hatta zenginleştirdiğine inanılan ve tek kabul gören koku da bu sedir kokusudur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


İspanyol sedirine alternatif olarak kullanılan bir ikinci sedir türü Amerikan kırmızı sedir ağacıdır. Bu ağaç her ne kadar İspanyol sediri gibi böceklere karşı dayanıklı ve savunmalı olsalar da, nem absorbe yetenekleri sınırlı kalmaktadır. Ama fiyat olarak yine de İspanyol sedirine iyi bir alternatif oluştururabilmektedirler. 


Nadir de olsa, bir üçüncü kullanılan ağaç maun ağacı olarak karşımıza çıkıyor. Hem İspanyol sediri gibi nemi yüksek absorbe edebilme kabiliyeti, hem de neredeyse kokusuz olması İspanyol sedirine en iyi alternatifi oluşturan ağaçtır. Fakat böceklere karşı çok savunmasız olması nadir kullanılmasına sebep oluyor.


Benim tavsiyem, purolarınıza yaptığınız yatırımı, her zaman için en iyisi ile korumanız. Burada da ilk ve en iyi alternatif her zaman İspanyol sediri olacaktır. Tabii eğer ahşap bir humidor tercih ederseniz.

 

 

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

el Lector'de hiçbir şekilde tütün ve/veya tütün mamüllerinin satışı yapılmamaktadır. Sitedeki makaleler ve bilgiler tamamen şahsi deneyimler ve tatbikler ışığında, herhangi bir tütün ve/veya tütün mamülü yada diğer aksesuarlar yada mekanlar için reklam yada sair ticari amaç güdülmeden paylaşılan bilgilerdir. Verilen bilgiler bağlayıcılığı olmayan tavsiyeler olup, deneme riski tamamen okuyucuya aittir. Puronuza, humidorunuza yada diğer herhangi bir aksesuarınıza gelebilecek zararlardan el Lector sitesi yada sitenin diğer unsurları, forum ve/veya yazarları sorumlu tutulamaz.

 

İzinsiz site içeriği kullanılması yasaktır.  

 

© 2021 by el Lector

  • Instagram
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube