Sertlik, Gövde ve Tat

Sohbet ortamlarımızda tüttürdüğümüz puroları tartışırken yada değerlendirirken, sertliğinden, gövdesinden ve tadından bahsediyoruz. Ben bir kere daha, bu üçünü birbirinden ayıran nedir ona değinmek istiyorum. Maalesef, bazen bunlar çok rahatlıkla karışabiliyor. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Puronuzu ilk yaktığınız andan itibaren hemen anlayabileceğiniz bazı noktalar var. Bunların ilki, yakış anında aldığınız tadın yanında puronuzun sertliği. Gerçekte sertlik veya yumuşaklık, puronun nikotin miktarı ile ilgili bir hadise. Nikotin ne kadar fazlaysa, puro o kadar sert demektir. Bu tarz puroları özellikle fazla sıcak havalarda ve aç karnına içmenizi şahsen pek tavsiye etmem. Zevk alacağım diye, fazlasıyla kendinizi ve vücudunuzu zorlamış olursunuz. Aşırı doz nikotin, mide bulantısı ve baş dönmesi yapacaktır, aman dikkat!

 

İkinci olarak değerlendirmede tartışılan puronuzun gövdesi. Bu fiziki anlamda gövdesinden çok, tüttürdüğünüz esnada puronuzun size ne kadar sade yada kompleks lezzetler verebildiğini gösteren bir tabir. Aynı tabiri şarap tadımlarından da hatırlayabilirsiniz. Tüttürüş başına daha karmaşık ve birbiri ardına farklı tatlar sunan purolar gövdeli olarak adledilir. Diğerleri de daha yumuşak yada hafif gövdeli olarak adlandırılır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son olarak da aldığınız tattan bahsedelim. Bu konuya geçmiş makalelerimde az çok değinmiştim. Hatta hatırlayacağınız gibi bir de Lezzet Çarkı paylaşmıştım. Günümüzde purodan aldığınız tat, tütün dışında, genellikle daha evvel yediklerinizle eşleştirdiğiniz tatlarla tasvir ediliyor. Karabiber tadı, biraz derimsi yada çimenimsi, vanilyalı yada karamel tatlı vs. Unutmayın bunlar suni aromalarla verilmiş tatlar değil, yaprağın kendi özelliğinden gelen ve sizde o hissi oluşturan tatlar olmalı.

 

Bu farkları bilmek size umuyorum bundan sonraki değerlendirmelerinizde ve tartışma ortamında kafanızda canlandırmanızda yardımcı olacaktır. 

 

 

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

el Lector'de hiçbir şekilde tütün ve/veya tütün mamüllerinin satışı yapılmamaktadır. Sitedeki makaleler ve bilgiler tamamen şahsi deneyimler ve tatbikler ışığında, herhangi bir tütün ve/veya tütün mamülü yada diğer aksesuarlar yada mekanlar için reklam yada sair ticari amaç güdülmeden paylaşılan bilgilerdir. Verilen bilgiler bağlayıcılığı olmayan tavsiyeler olup, deneme riski tamamen okuyucuya aittir. Puronuza, humidorunuza yada diğer herhangi bir aksesuarınıza gelebilecek zararlardan el Lector sitesi yada sitenin diğer unsurları, forum ve/veya yazarları sorumlu tutulamaz.

 

İzinsiz site içeriği kullanılması yasaktır.  

 

© 2020 by el Lector

  • Instagram App simgesi
  • Facebook App Icon
  • Wix Twitter page
  • YouTube Social  Icon