Maduro

İspanyolca "olgun" anlamına gelen bu kelime maalesef bugün puro dünyasında biraz fazlaca, biraz da tutarsızca kullanılmaya başlandığı için, tam olarak nedir ne değildir yazmak istedim.


Maduro, dış sargı yaprağı neredeyse siyaha yakın renkteki purolar için kullanılan bir terim. Fakat bir Maduro, koyu rengine rağmen her zaman güçlü yada sert puro içeceksiniz anlamına gelmiyor. Bu özellikler, her puroda olduğu gibi dolgu yaprakları ile alakalı bir konu. Adından da anlaşılacağı gibi bu renkteki sargı yaprakları diğer sargı yapraklarına göre daha uzun ve tekrarlanan fermantasyona maruz bırakılarak koyulaştırılıyor. Bunun yanında fermantasyonda kullanılan sıcaklık ve nem normalden daha yüksek tutuluyor. Normal fermantasyon yaklaşık 50-51 derecelerde gerçekleşirken, bu yapraklar yaklaşık 65 derecede fermente ediliyor. Tabii ki bu şartlara dayanabilecek en uygun yaprak türü de Ligero yapraklar oluyor. Hali hazırda bitkinin en üst kısmında bulunan, güneş ışınlarına en uzun maruz kalan, en son toplandığı için de kalınlaşan bu yapraklar, problemsiz şekilde yukarıdaki şartlarda tekrar tekrar fermente edilebiliyor.


Bu farklı ve uzun fermantasyon, yaprakların bütün acı karakteristiklerinden kurtularak daha tatlımsı özellik kazanmalarını ve koyulaşmalarını sağlıyor. Bu noktada Connecticut Broadleaf türünün en iyi ve tatlı Maduro yapraklarından birini oluşturduğunu söylemekte yarar var.


İşin püf noktası, tekrarlanan fermantasyon süreçlerini iyi gözlemlemek ve en uygun şartlarda tutabilmek. Her fermantasyon yaprağın rengini biraz daha koyultuyor. Bazı markalar maalesef Maduro üretmek adına bu fermantasyon süreçlerini, ısıyı fazla arttırarak hızlandırıyor. Bu da tütünün içindeki lezzt için olan gerekli yağların kaybolmasına ve yaprağın içten içe yanmasına neden olabiliyor. Sonuç, maalesef acı bir tat ve sıfır lezzet. Kullanılan bir diğer yöntem de, acı ama gerçek, bu yaprakların koyu rengi alması için boyanması. Hatta yaprakları tamamen suya batırıp, elde sürekli rulo yapılmak kaydıyla rengini koyultan firmalar bile mevcut. Bunlar sadece bu puroların artan talebini karşılamak için icad edilmiş olan hilelerden birkaçı.


Zengin aromalı Maduro sargı yapraklarının puroya içiminde belli bir yumuşaklık katarken damakta hafif bir tatlılık bırakması makbuldür.


Neticede, Maduro sadece yaprağın rengi değil, belli bir süreçten geçmiş olan tütün yaprağına verilen isim oluyor. Bu arada gerçek bir Maduro, elinizi yada dudaklarınızı içerken boyamamalı. 

 

 

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

el Lector'de hiçbir şekilde tütün ve/veya tütün mamüllerinin satışı yapılmamaktadır. Sitedeki makaleler ve bilgiler tamamen şahsi deneyimler ve tatbikler ışığında, herhangi bir tütün ve/veya tütün mamülü yada diğer aksesuarlar yada mekanlar için reklam yada sair ticari amaç güdülmeden paylaşılan bilgilerdir. Verilen bilgiler bağlayıcılığı olmayan tavsiyeler olup, deneme riski tamamen okuyucuya aittir. Puronuza, humidorunuza yada diğer herhangi bir aksesuarınıza gelebilecek zararlardan el Lector sitesi yada sitenin diğer unsurları, forum ve/veya yazarları sorumlu tutulamaz.

 

İzinsiz site içeriği kullanılması yasaktır.  

 

© 2020 by el Lector

  • Instagram App simgesi
  • Facebook App Icon
  • Wix Twitter page
  • YouTube Social  Icon